Ателието, в което живея, има баня, тоалетна, килер и по нищо не се различава от останалите апартаменти в кооперацията ни. Поради статута, който има обаче, се налага да плащам солени налози. Предприех стъпки, за да променя предназначението на ателието, но се оказа, че не е възможно, тъй като от 2004 г. насам за всяко жилище трябва да има паркомясто. Кооперацията ни е построена 2 години по-рано. Няма как сега да копая под нея гараж, разказа потърпевшият.
Той направил справка за практиката в другите градове на страната. Проверката му показала, че в половината от общините у нас за ателиета, които се ползват за жилищни нужди, не се изискват двойно по-големи данъци. Във Варна обаче подходът е различен. Затова изпратих писмо с искане за становище по въпроса до сдружението на общините, както и до Менда Стоянова, председател на парламентарната бюджетна комисия. Писах и до Националната агенция по приходите, която изготвя указанията за данъчното облагане. От там ми отговориха, че щом ателието се ползва като жилище, може да си плащам като за жилищен имот. Общината обаче продължава да настоява за смяна на статута, обясни варненецът. Според него мнозинството от хората, които си купуват апартаменти със статут на ателиета, не знаят каква данъчна тесла ги чака.
Практически по силата на чл. 25 от Закона за местните данъци и такси за имот, който е основно жилище, данъкът се дължи с 50% намаление. Нормативно ателиетата се водят нежилищни обекти, предназначени да се ползват за битови, културни, стопански или други обслужващи дейности, независимо дали са пригодени да отговарят на всички изисквания за живеене. На тази база собствениците им нямат право да ползват облекчения при плащането на данъци за недвижимо имущество или на такси за битови отпадъци.
Като отчете всички тези законови обстоятелства, председателят на местния парламент Николай Апостолов се ангажира казусът да влезе за обсъждане в комисията по финанси и бюджет към съвета.
Според юристи архитектурно-строителните параметри на ателиетата не са точно нормативно определени, а законовите пропуски създават предпоставка строителни фирми и предприемачи да извличат облаги от подобни нежилищни обекти. Така например градежът на помещения за общо ползване се допуска и в зоните, забранени за жилищно строителство, където е напълно възможно някой да живее "под прикритието" на галерия, хотел и др. Освен това като нежилищни обекти ателиетата се изключват от определената и задължителна квадратура за жилищно строителство. За тях не важи и изискването за всеки новопостроен апартамент задължително да се осигури гараж или паркомясто.
На фона на тези обстоятелства промяната на предназначението на ателиетата, която би трябвало да е възможна като проект, е почти невъзможна като реализация. Тя налага изменения в първоначалния подробен устройствен план, в който се посочват квадратните метри на застроената площ и всички параметри на надземните етажи на жилищната сграда, включително и подпокривното пространство, необходимият брой паркоместа и пр. Поради тази причина всички, решили да се заемат с промяна на статута, трябва да се консултират с юристи, да ангажират фирма, която да изготви проект, и да подготвят пълен набор от документи. Те трябва да гарантират устойчивостта на строителната конструкция и покриването на всички изисквания за безопасност.
Източник: в. Черно море