Заявка за протеста бе дадена и с писмо в първата седмица на октомври от Българската асоциация на хотелиерите и ресторантьорите у нас до всички държавни институции.
По данни на браншовите организации 85 процента от хората, които посещават нощни клубове и кафенета, са пушачи. В момента, след като зимата се задава все по-настойчиво и температурите падат, във Варна кафенетата и нощните клубове са празни заради липсата на възможност в тях да се пуши, установи наша проверка. В същото време десетки офиси на фирми, предлагащи е-цигари, зарибяват посетителите. Предлагат се пособия за пушене, течности с различни вкусове, цигари за еднократно ползване почти във всеки квартален магазин.
Въпреки това от 1 юни насам оборотите за ресторантите, баровете и капанчетата са паднали с 20-25%. По тази причина от БХАРА прогнозират да борсата да отидат около 34 000 души персонал, тъй като работодателите освобождават хора. От БХРА смятат още, че забраната ще намали приходите в бюджета с 228 млн. лева, в това число 12 млн. лева по-малко от осигуровки, 60 млн. лева по-малко от ДДС и от намаляване на данък "Печалба" със 144 млн. лв.
Собствениците и наемателите на заведения настояват да се върне старото положение - зали за пушачи и за непушачи, като припомнят, че преди 18 месеца са били заставени от държавата да инвестират във вентилационната техника и обособяване на помещения, а контролните органи са ги "накъсали от проверки". Ресторантьори се надяват да мине поправка в Закона за здравето, внесена от депутатите Кирил Гумнеров и Стоян Иванов, и поне в нощните клубове да се разреши пушенето.
Собственици на заведения във Варна са се изхитрили и са спретнали зали-градини със стъклени похлупаци, които се отварят и затварят при нужда. Други пък заключват отвътре заведението, поставят табела "Частно парти", а зад затворените врати клиентите си пушат на воля.
Източник: Днес +
Още по темата (108): | |