Проектът е на варненската Зона “Нира Арт" и арт мениджъра Нина Локмаджиева и включва специално създадени в последния месец творби живопис на пребиваващи в България професионални артисти.
Вернисажът е на 31 май от 16 до 19 ч. на ул. “Св. Климент" 23 Б във Варна. Изложбата ще остане във Варна до 21 юни.
Изложбата "Спасена пролет" е международен арт проект на Нина Локмаджиева и варненската Зона "Нира Арт", който дава друг поглед към пребиваването в България на професионални творци от Украйна. Преди месец Нина закупува художествени материали - платна, четки, бои и ги предоставя на издирените от нея украинки с академично художествено образование, които са намерили временно убежище у нас - във Варна, Слънчев бряг, Банско. Проектът е подкрепен с готовност от популярната българска компания производител на акрилни бои “Лорка". Дамите рисуват още и с маслени бои, туш и темпера.
"Идеята ми беше - споделя Нина Локмаджиева, - вместо обичайната благотворителна продажба, този проект да даде възможност на художници с добра кариера в своята страна и в Европа да се представят пред българската публика и не да чакат на благотворителни жестове, а сами да заработват средства със своето изкуство. Тези дами са уважавани в творческите общности на Харков, Одеса, Николаев, имат редица самостоятелни изложби, водят майсторски класове. И най-важното - те не спират да рисуват, независимо от превратностите на съдбата. Дори фактът, че някои от тях не бяха си взели дрехи, но бяха тръгнали с любимите си четки, за мен беше показателен, че съм попаднала на истински артисти, които живеят чрез изкуството. Затова смятам, че те заслужават тази възможност да се представят пред българската публика, а и ние като потребители на изкуство заслужаваме да разширим погледа си към творческите процеси в тяхната страна."
Изложбата е съставена от работи живопис върху платно, рисунки и акварел, приложно изкуство. Част от проекта е и една ленд арт композиция - с минимална артистична намеса куп скали на брега в курорта “Св. св. Константин и Елена" са превърнати от Юлия Павлова от Одеса в загадъчно чудовище. Това морско чудовище присъства на плаката на изложбата. Юлия Павлова се представя още с абстрактни композиции и малки обекти - рисувани автентични камъни от българския бряг.
Алла Хмел показва градски пейзажи от Варна и Несебър с цъфтящи пролетни дървета. Нейната сестра Галина Хмел е нарисувала своята запазена марка - симпатични духчета - ангелчета, около които винаги се открива по едно намигване към бита. Двете сестри са подготвили и ефектни работи декоративно изкуство, които са авторски прочит на традиционната украинска петриковска живопис.
Алина Храпчинска от Харков изпраща от Банско планински и морски пейзаж, но и една носталгична картина с украинска църква. Нейната сестра Марина Доброволска рисува ефирни букети от полски цветя и звучни натюрморти. Нейна е и единствената картина в изложбата, която напомня за войната, но през образа на едно дете.
Елена Вороненко от Харков се включва в проекта с морски пейзажи, натюрморт и абстрактна композиция.
Наталия Захарчишина от Одеса е пресъздала буйния цъфтеж на дърветата в Морската градина на Варна, сред тях и любимото на децата Криво дърво.
Наталия Овчаренко от Ворзел, близо до Киев, е рисувала в Двореца в Балчик, вгледала се е и в деликатните вибрации на едно водно конче.
Татяна Дердей от Николаев участва в “Спасена пролет" в маслена живопис - деликатни пейзажи предимно от черноморския бряг, в които е запечатала първите си впечатления от Варна.
Изложбата “Спасена пролет" се открива на 31 май 2022 с вернисаж от 16 до 19 ч. и ще остане до 21 юни в Зона "Нира Арт" във Варна.
Събитието във Фейсбук:
https://www.facebook.com/events/1433129200534504/1433129220534502 Зона “Нира Арт":
https://www.facebook.com/Zone-Nira-Art-103411035385768 www.ArtVarna.net Информация и репродукции: Зона “Нира Арт"
Участници: Алина Храпчинска, Алла Хмел, Галина Хмел, Елена Вороненко, Марина Доброволска, Наталия Захарчишина, Наталия Овчаренко, Татяна Дердей и Юлия Павлова.
Куратор: Нина Локмаджиева