Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Бизнес
Криминални
Институции
Други
Читателски
Спасиха полски турист от удавяне във варненска болница
Автор: Екип Varna24.bg 12:49 / 02.07.2018Коментари (0)1952
© Varna24.bg
Полски турист бе върнат към живот в реанимацията на УМБАЛ "Света Марина“ във Варна след давене в морето. Това съобщи проф. д-р Вилиян Платиканов, началник на клиниката по анестезиология и интензивно лечение в университетската болница в предаване на тв "Черно море“. Пациентът бе стабилизиран много бързо и продължи почивката си у нас, добави той. 

Ако искате да имате незабравимо и щастливо лято на море, трябва да спазвате няколко прости правила, каза още проф. д-р Платиканов. Първото е да се ползват само охраняеми плажове и да се съблюдават препоръките на водните спасители. 

Много важна е флаговата сигнализация за къпане във водата, която е на принципа на светофарната уредба. Втората група правила е свързана със собственото поведение на летовника – да не влиза в морето няколко часа след нахранване, да не употребява алкохол и да се къпе само в ограничената от шамандурите зона. Всеки, който идва на почивка, се чувства малко по-лежерно и с принизено чувство за отговорност, което може да му изиграе лоша шега. 

Ако станем свидетели на инцидент в морето, трябва да потърсим незабавно специализирания персонал – водни спасители или плажни медици, посъветва анестезиологът. Терминът – Call for help(Обади се за помощ!) е сред основните европейски правила при подобни ситуации. 

Преди година-две имаше немалко случаи, при които хората тръгваха да помагат сами и в крайна сметка резултатът бе двойно трагичен, припомни проф. Платиканов. 

Той посочи още, че през лятото т.нар. неводни инциденти са много повече от водните. Става дума най-вече за хора с хронични заболявания, хипертония и други, които по-лесно стават жертви на топлинен удар на плажа. Във връзка с това те трябва да избягват продължителното излагане на силни слънчеви лъчи. Същото се отнася и за децата. 

Симптомите на топлинния удар са унесеност, главоболие, позиви за повръщане, гърчове. Опасното е, че може да се стигне да изпадане в безсъзнание или кома. При подобни ситуации пострадалият следва да се изведе веднага на сянка, да се облее с хладка вода и да се потърси специализирана помощ, припомни проф. д-р Вилиян Платиканов.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Септември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Водна криза
Хороскоп за деня
Рокади в ДПС
Отношенията София-Скопие
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: