Спасиха видра, затворена в маза във Варна
Eксперти от РИОСВ – Варна и екип от Център за защита на природата и животните – гр. Добрич спасиха видра. В екоинспекцията постъпи сигнал за видра, която от два дни е в избените помещения на цех за мебели в кв. Аспарухово, гр. Варна. При извършената на място проверка е установена видра в добро общо състояние, много агресивна, дезориентирана. След като е хваната на видрата е извършен първичен преглед от ветеринарния лекар на ЦЗПЖ-гр. Добрич. Установено общо добро състояние и само всички нокти по крайниците на екземпляра са се изпилили до кръв, вероятно от опитите да излезе от избените помещения.
Видът Видра е включен в Приложение № 3 на Закона за биологичното разнообразие, като защитен вид, във връзка с което екземплярът е настанен за лечение в спасителен център и след като се възстанови ще бъде пуснат отново на свобода в природата.
Видрата е хищен бозайник, който вижда перфектно на сушата и под водата. Има къси крака и остри нокти. Пръстите на лапите са свързани с мембрани, което позволява да плува добре. Когато видрата се гмурне във водата, нейните ушни отвори и ноздри се блокират от клапи и по този начин може да преследва плячката си под водата до 300 м. Поради факта, че местообитанието им е свързано с водата, те живеят в близост до езера, реки и други водни тела, като водата също трябва да е чиста. През нощта животното ловува, а през деня предпочита почивка. То прави това в корените на дървета, които растат близо до вода или в техните дупки. Входът на дупката винаги е изграден под вода.
Видът Видра (Lutra lutra) е включен в Червената книга на Република България. Защитен е от Закона за биологичното разнообразие и редица международни конвенции (включен е в Приложение II на Бернската конвенция, Приложение I на Конвенцията за международната търговия със застрашени видове от дивата фауна и флора, Приложения 2 и 4 на Директивата на Съвета на Европейската общност за запазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна). Видрата е един от приоритетните видове при изграждането на Екологична мрежа Натура 2000, включен е и в Списъка на световно застрашените видове на Международния съюз за защита на природата.