Вили Цеков има дългогодишен стаж като воден спасител и е подготвил поколения млади колеги. На поредното национално състезание за професионалисти, в което е и жури, не спира със съветите към младите спасители.Те трябва да са особено внимателни през месец август.
"Има промяна в температурата на водата, движение на водни маси, предизвикани от вятър, от промяна в температура, от дънни ями, вследствие вълните, които са изкопали", заявява Цеков.
Мъртвото вълнение се забелязва трудно, може да сменя мястото си и не завлича към дъното, а навътре в морето. Има признаци, по които можем да го разпознаем - на няколко метра от брега се появява пяна върху водата.
Вили Цеков съветва как да реагираме, ако ни хване мъртва вълна: "Отпуснете се, тя носи покрай брега, не ви дава възможност да излезете, когато усетите че отслабва силата й, можете перпендикулярно да тръгнете към брега и да излезете от водата."
Опасни са и дънните ями, които обикновено се образуват близо до брега. За да предотвратят инциденти рано сутрин, спасителите обстойно оглеждат района и заедно преценяват какъв флаг да сложат.
"Трябва да се спазват указанията на водните спасители. Те са направени не защото водният спасител иска да вгорчи почивката на туриста, а защото иска да опази неговия живот. Но туристите не искат да слушат! Това е основният проблем. Къпят се в необезопасни зони. След работно време. И резултатите са налице. Тази година виждате колко неща се случиха вече изключително неприятни", допълва Вили Цеков.
Спасителите призовават хората да бъдат много внимателни в морето и напомнят, че влизането на червен флаг се наказва с глоба от 200 лева.