Брегозащитните съоръжения, или както ги наричат варненци буните са в окаяно състояние от години. На много места бетонните плочи са начупени, стърчи арматура и местата са опасни както за плажуващите, така и за рибарите, които сядат по тях. През лятото курортисти обичат да скачат от пристаните, но това е изключително опасно предвид състоянието им.
Единственото, което общината е направила е да постави табели, че скачането и плуването до буната е на собствен риск, тъй като мястото е неохраняемо.
От общината припомнят, че съоръженията са държавна собственост и от там трябва да дойдат средства за укрепването им.
"Безспорно буните са належащ проблем. Те са в окаяно състояние. По подобие на свлачищата и тук търсим финансиране по европейски програми. Направен е обход на всички буни по територията на областта - включително и тези, които са в активите на Евксиноград. Обмисляме варианта за публично-частно партньорство. Ако това се гласува в Министерски съвет, буните ще бъдат стопанисвани и поддържани от своите наематели. Публично-частните партньорства са обект на редица спекулации в обществото, но аз няма как да съм уведомен за злоупотреби в тази област, ако не получавам сигнали. Затова апелирам - нека гражданите не се притесняват да внасят сигнали за нередности в Областна управа", заяви за Varna24.bg областният управител Стоян Пасев.