Грипната епидемия се очаква да връхлети Варна през януари, а най-добрата превантивна защита срещу тежкото боледуване е ваксинацията, коментира за Varna24.bg управителят на ДКЦ 1 "Св. Климентина" във Варна, д-р Иван Иванов.
"Навлизаме в сезона на острите вирусни инфекции, като сред най-честите е грипът. През януари се очаква нарастване на грипните заболявания във Варна и епидемия. Затова, както съветват и личните лекари, най-добрата защита е ваксинацията. Добре е всеки, който няма някакви хронични заболявания, да се ваксинира, защото тази година се очакват различни щамове. В ДКЦ 1 "Св. Климентина" може би от десет години ваксинираме целия персонал и нямаме болнични за този период.
Бих посъветвал също хората да употребяват предпазни средства като маски, да се избягват места със струпването на болни хора, след всяка манипулация или работа да се измиват добре ръцете, да се проветряват често стаите. Хубаво е в зимния период да се използват храни богати на витамини, също и противогрипни медикаменти, които могат да заздравят имунната сила на организма", коментира д-р Иванов.
Той обаче е категоричен, че преди да предприеме ваксинация, всеки трябва да мине преглед при лекар, за да се установи, че е напълно здрав.
"Трябва хората да са сигурни, че са здрави, защото има противопоказания при ваксините, ако се поставят на болен човек. Недопустимо е ваксиниране при температура, при настинка или друго неразположение, защото може да има и обратен ефект", допълни още специалистът.
Той обясни, че тази зима се очакват четири основни вируса и те са заложени във ваксината, която вече е пусната на пазара. Сред тях отново са птичи и свински грип, както и още два вируса, които все още не е ясно в кой точно период ще навлезнат.
"Всяка година Световната здравна организация прави определени изследвания и те знаят в кой район какъв вирус ще удари и какви ваксини трябва да се разработят, за да се реагира навреме. Спомням си за години, когато имаше пандемии и бяха затваряни масово училища, детски градини и здравни заведения. Вече има по-добра профилактика и нещата не са толкова трагични", допълни специалистът.
На въпросът какво мисли за масово разпространеното схващане, че се разпространяват вируси, за да процъфтява фармацевтичната индустрия, д-р Иванов каза:
"Аз съм рентгенолог, не съм вирусолог, но смятам, че всеки лекар е дал Хипократова клетва и сме се заклели да помагаме на хората, не да им вредим. Затова не мога да допусна, че има колеги, които биха направили подобно нещо. Така, че мисля че подобни хипотези са несериозни".