"Много сериозен процент, може би към 80%, завършилите лекари отиват да специализират в други държави, където придобиват специалност, а някои остават да работят и там. Тук най-малко са хората, които искат да работят обща медицина, защото е доста по-трудно, а и обществената нагласа някак си се пренебрегва, което за мен е непонятно, тъй като това е сериозна специалност. Повечето искат да бъдат тесни специалисти, по ред причини, поради което специализират по-малко обща медицина", коментира още специалистът.
Той подчерта, че за сега не се отчита намаляване на специалистите по обща медицина в България,а даже се увеличават, защото в момента тече процес на придобиване на специалност, а не малка част от лекарите вече я имат тази специалност.
"За съжаление обаче, желаещи млади колеги да станат специалисти по обща медицина и да практикуват в България, почти няма. Всъщност малко трудно започва един млад лекар да работи, като общопрактикуващ. Това е така защото нямаме разработени правила как да започне. Логично е, за да опознае, определени пациенти или за да работи, като втори лекар, за да могат и те него да го опознаят. Това може да стане, когато лекар се ориентира към заминаване в чужбина или пенсиониране, да приеме такъв лекар, на който да предаде практиката. Трябва да има някакъв механизъм за това нещо. Все пак изборът е на пациента и той трябва да е наясно, какъв е лекарят му, каква квалификация има и доколко може да му помогне", разясни д-р Светлин Митев.
Той посочи, че затова младите лекари, когато завършат и искат да практикуват обща медицина, трябва да отидат в някое малко населено място, където няма много лекари, а има много пациенти, като например Кърджали, Силистра и т.н.
"Никой от управляващите обаче не мисли за това нещо, но такава е ситуацията. В заключение мога да кажа, че застаряват лекарите, които практикуват обща медицина с и без специалност", каза д-р Митев.
Източник: Радио "Фокус"