© Impact Press Group | | В сравнение със страната във Варна и региона няма поскъпване на тестените закуски. С това успокои варненските любители на банички и милинки шефът на Регионалния съюз на хлебопроизводителите и сладкарите Иво Бонев. Фурните още не са пристъпили към покачване на дребно на закуските. Засега цената на баничката е около левче за 200 грама, а на милинките - 0,90 лв. за 220 грама, обяви Бонев. Скокът е в по-малките градове, където досега цената е била потискана. И въпреки увеличението с около 5 стотинки, или от 0,85 лв. на 0, 90 лв., все още не може да достигне цената на варненската баница. Причината е в различната издръжка и транспортни разходи в по-малките и големите градове в България, обоснова се специалистът.Във Варна също имало предпоставка за вдигане на цените на този тип закуски заради постоянното покачване на брашното от 420 лв. на тон на 690 лв. с включен ДДС. Това са стойностите за най-евтиното брашно. За приготвянето на баници обаче се използва по-специално и скъпо, чиято цена в последно време е скокнала от 650 лв. на 850 лв. за тон. Съществували и по-фини брашна, достигащи до 1000 лв. за тон.
Цената на баниците и милинките е обвързана и с олиото и сиренето, които също плавно се увеличават. Най-големият разход на собствениците на фурни за закуски се оказвало заплащане на труда на баничари и ситничари, който се равнявал на 20 стотинки от цената на всяка една баничка. Този труд е специфичен, изцяло ръчен, добре заплатен и се работи нощно време, обясни още Иво Бонев.
Той отбеляза още, че през последните 3 години не е имало толкова динамична цена на брашното. По думите му, ако пшеницата, която в момента е 350 лв. за тон, достигне до 500 лв., както вещаят най-лошите прогнози, това означава, че най-евтиното брашно ще се купува за 1000 лв. Тогава ще има и скок в цените на тестените изделия. Той съветва производителите да изчакат успокоението и регулирането на цените на брашното, което според него ще се случи до 20 дни.
Източник: в. "Черно Море" |