© Народно дело | | Спирането на водата в центъра на Варна вчера не успя да изненада жителите на града. Масово всички се бяха запасили с огромни количества, складирана къде в бидони и туби, къде в легени и корита. Надеждата обаче беше все пак безводието бързо да свърши и от чешмите отново да потече живителна течност.Въпреки липсата на вода обаче никое от заведенията по центъра не беше хлопнало кепенци. Дори напротив, всички работеха на пълно обороти и дори сервираха готвени ястия, а не само напитки. Запасили сме се с минерална вода, дори и мием с нея, обясняваха от ресторантите. Същото каза и Йорданка Иванова от баничарница близо до жп гарата. Тя обаче беше безкрайно доволна, че до обяд, когато всъщност е най-усилното време за закусвалнята, вода все още е имало. Спряла едва в часовете, когато нови банички и закуски вече не се правят, а се разпродават тези, които са останали от сутринта. За днес ще му мислят рано-рано сутринта. Иначе са се запасили със солидно количество вода за миене на тавите, а самите закуски смятат да правят с минерална вода. Тя пък се разпродаваше като топъл хляб по магазините. Макар продавачите да се притесняваха, че в 17 часа, когато се приберат повечето хора от работа, тогава вече може и да не стигне за всички.
Предвидливите още от обяд пълнеха туби на градските чешми. На дракончетата пред комплекс "Приморски" дори се изви опашка от хора, които пълнеха една след друга бутилки, за да могат поне да се поизмият в горещината. Всъщност малкото работещи градски чешми бяха и единственото спасение в жегите, защото дори и принципно разхлаждащите въздуха фонтани същи пресъхнаха. На тяхната прохлада успяха да се насладят само птиците, които също трудно издържаха 35-градусовата жега.
В същото време пред водоноските, осигурени от общината, нямаше абсолютно никого. Шофьорът на паркираната до регионалната дирекция на полицията обясни, че от сутринта само един мъж на средна възраст се е възползвал от възможността да си напълни вода. Вероятно спирачка за варненци е и предупреждението, че водата не става за пиене.
Имаше и такива, на които липсата на вода не оказа абсолютно никакво влияние. Те от обяд заседнаха на биричка, за да се разхладят в жегата. На кого му трябва вода, когато има от тази живителна течност, коментираха зевзеците.
Смяната на тръбата - когато захладнее
Готвената от ВиК пълна подмяна на водопровода, който минава над подлеза "Шипка" и чието пробиване е причина за спиране на водата в центъра два пъти за месец, може да се реализира едва когато захладнее. При ремонта на сегашната авария "Народно дело" се натъкна на главния инженер на ВиК - Варна, който обясни, че евентуална подмяна ще отнеме със сигурност поне три дни. Точно сега, през лятото, няма как да оставим хората за толкова дълъг период без вода, аргументира се инженерът. Той обясни, че специалистите на дружеството са направили специални замервания на цялата тръба, като са я тествали на 90 точки по дължината й. "В повечето точки дебелината й е задоволителна, но има много точки, на които е силно корозирала и всеки момент може да се пробие. Дори и сега, когато я закърпим, нищо не гарантира, че няма да аварира отново след седмица", добави инж. Чакъров.
Тарък Хамут, ресторантьор: Върнаха ни в 13-и век
"Срамота е това, което става в България. Върнаха ни в 13-и век. Ей така да напишете, че е казал един арабин, който живее във Варна." Това заяви ресторантьорът Тарък Хамут. "Ако има вода, няма да има ток, после ще е нещо друго. Само пречат на бизнеса, но искат да плащаме данъци", коментира той и недоволства, че се е изложил здраво пред клиентите си, особено пред чужденците. Не стига, че се налагало да сервира в пластмасови съдове и да дава на хората пластмасови прибори, ами и затворил тоалетната. "Идват чужденци и искат да я ползват, но като им кажем, че е заключена, са крайно възмутени. На всичко отгоре как да им обясниш защо не можеш да ги пуснеш вътре", пита се Тарък.
Източник: в. Народно дело |