Една от причините за прекратяване й е липсата на лаборатория, която да контролира количеството на флуора в млякото. Веществото се съдържа в много хранителни продукти, минералната вода, пастите за зъби и е невъзможно да се проследят дозите флуор, които едно дете приема. Затова е необходим индивидуален подход, изтъкнаха членовете на комисията.
Председателят на комисията д-р Ивайло Митковски припомни, че освен ползи тази профилактика носи и рискове, тъй като евентуалното предозиране с флуор може да доведе до появата на флуороза. Тези негативи обаче не се посочват в декларацията за съгласие, която всеки родител подписва преди детето му да получи флуорирано мляко, посочи Митковски.
По думите му тази програма създава напрежение между родителите, персонала в детските заведения и общинската администрация. Освен това няма особена необходимост от нея, допълни доц. д-р Станка Маринчева, шеф на общинската дирекция "Здравно развитие".
Тя обясни, че тази програма е в тежест на общината, тъй като средствата се осигуряват от местната хазна. Освен това не е ясно дали са предвидени пари до края на програмата - до 2015 г.
Община Варна от 14 години е включена в програмата за профилактика чрез флуорирано мляко. Преди 2 години избухна голям скандал, след като се разбра, че се дава мляко с флуор без знанието на родителите. Някои твърдяха, че този метод е една от причините за появилите се случаи на флуороза, която води до тежки увреждания като чупливост на костите, метаболитни нарушения и др.
Източник: Дарик