На практика решението бе взето от ръководството на дружеството "Ефкон България" ООД, което представлява у нас австрийската компания "Efkon AG". Тъй като то разполага с дял от 52%, при гласуване с обикновено мнозинство има най-голяма тежест на фона на общинските 48% в смесеното дружество. Поради тази причина моят вот "въздържал се" не бе достатъчен, за да се повлияе на решението, обясни Владимир Тонев.
Ползите от видеонаблюдението са безспорни - освен глобите за шофьорите, които карат с превишена скорост, не бива да забравяме, че системата дава възможност да се контролира потокът от превозни средства и да се засичат откраднати автомобили или коли на хора от престъпния свят. МВР обаче няма никакъв принос за финансирането, сервизирането и поддръжката на видеонаблюдението от създаването му досега. Въпреки че вътрешното ведомство е институцията, която експлоатира технологията и извлича ползи от нея, досега поддръжката е била изцяло за сметка на смесеното дружество, изтъкна местният депутат.
Министерството остави без какъвто и да било коментар първия ултиматум на "Варна Ефкон". Той поставяше срок до полунощ на 31 януари, за да се вземе решение как МВР да разплати задълженията си. Мандалото хлопна, но до радикални мерки не се стигна. Тъй като от вътрешното ведомство не са изпратили ни вест, ни кост, утре има реална опасност да останат без достъп до камерите.
Община Варна вече е изплатила всичките си финансови ангажименти по видеонаблюдението, но задълженията на вътрешното министерство в размер на 2,447 млн. евро продължават да висят. В края на 2011 г. от смесеното дружество декларираха, че са склонни тази сума да се покрие на вноски, без дори да се повдига въпрос за лихва, но писмата до министър Цветанов останали без отговор. Последното писмо било изпратено в края на миналата седмица, но вероятно и то ще удари на камък, както всички досегашни опити за преговори.