© Varna24.bg | | Бивши и настоящи студенти от ТУ - Варна: | виж още | |
1750 лева е средното месечно възнаграждение на академичния състав в Техническия университет във Варна (при 891 лева през 2007-а година в началото на мандата). От 744 на 1097 лева се увеличи средната месечна заплата на всички, работещи в университета. Това обяви ректорът доц. д-р Овид Фархи, отчитайки постигнатото през 4-те години на мандата му, който изтича на 21 май.
В условията на икономическа криза основните заплати бяха увеличени 3 пъти: два пъти по 10% за целия персонал и с около 12.5% само за хабилитирания състав. Заплащането на наднормените часове също бе повишено и е едно най-високите в страната.През 2007 г. бяха закрити нелегитимните Юридически факултет, катедра "Растениевъдство и аквакултури" и изнесените звена в Сливен, Пловдив и Добрич. В резултат на това през 2008 г. бе получена акредитация с най-високата възможна оценка т.е. осигурено бе финансиране на университета от Държавния бюджет през следващите 6 години. Сформирана бе нова катедра "Индустриален дизайн".
Броят на обучаваните студенти в университета расте - от 5464 души за 2007/8 г. до 5872 души през 2010/11 г.. За учебната 2011/12 г. бе защитен прием с 27.5% по-висок от предходната година или с още 329 бройки.
Повишен бе процентът на обучаваните чуждестранни студенти в университета. Той достигна 13.8 % от средния брой обучавани в ТУ студенти за периода на мандата.
В Университета вече работят 3 нови модерни лаборатории - по "Мехатроника", по "CAD/CAM/CNC системи" и по "Възстановяеми енергийни източници", както и тренажор за бъдещи капитани. Създадоха се нови общофакултетни научно-изследователски и катедрени лаборатории.
Създадени бяха съвместни магистърски програми с чуждестранни университети като Сакарийски университет - Адапазаръ (Турция), ISIA - Флоренция (Италия), Университета на Рощок (Германия) и съвместните бакалавърски програми с Университета в Чанаккале (Турция).
Нарасна финансирането за наука, което достигна стойност 18.5 пъти по-голяма от финансирането в началото на мандата. Броят на подадените предложения за проекти е нараснал с 2.5 пъти в сравнение с началото на мандата, само до май 2011 г. са спечелени проекти с обем от 1 987 000 евро. От 2010 г. се работи по спечелени проекти с обем от 2 768 060 лв.
Изграден бе Международен черноморски научно-технически център, обединяващ университети от черноморския регион при решаване на различни научни проекти. Колектив от катедра ЕООС и представители на Севастополския национален технически университет и ЮгНИРО-Керч вече разработва проект в областта на екологията на Черно море.
За да гарантира финансова стабилност на ВУЗ-а, както и заплатите на всички служители и преподаватели в условията на криза и редуцирани държавни субсидии, екипът на доц. Фархи поддържа финансов буфер, който в момента достигна рекордното ниво от 4.043 млн. лева.
До момента в университета преминаха 4 одита от Сметната палата, които потвърдиха законосъобразното разходване на публичните средства като отчетите ни бяха заверени без резерви. |