© Народно дело | | Буната на плажа на квартал "Аспарухово" се е сринала с поне метър във водата само за последните 6 месеца. Промените са забележими особено в лявата част на брегозащитното съоръжение, където бетонните кубчета са изпадали и под тях се виждат само ломени камъни. По цялата си дължина буната е напукана и хлътнала, стърчат железа.
"Бетонните кубчета се движат буквално пред очите ни. Приплъзват се по наклона и падат във водата", обясняват рибари, които редовно си пробват късмета на буната. Според тях след тази зима буната може да бъде прекъсната на две. Строено преди повече от 30 години, съоръжението все още не е видяло основен ремонт. В същото състояние са и буните на централния плаж, които също може да не преживеят зимата.
За състоянието им беше изготвен доклад от експерти на областната управа и Басейнова дирекция. Преди ден зам.-областният управител Памен Манушев вероятно на база този доклад обяви, че буните в района на Варненския залив са в относително добро състояние. По-сериозни щети върху тях има само в района на Евксиноград и Кранево. Пари за укрепването им ще бъдат заложени най-вероятно в следващия програмен период 2014-а - 2020-а.Според последните данни на "Геозащита" - Варна, ремонтът на съоръженията ще струва поне 14 млн. лв. За тяхното обновяване има проект, подготвен още през 2009 г. Според документа буните трябва да бъдат ремонтирани основно заради състоянието си.
Специалистите и днес не са на едно мнение дали ремонтът на буните е правилно решение и дали не трябва да се върви към по-модерния вариант за строеж на изкуствен риф пред варненските брегове. Новата за нашите географски ширини идея има свои привърженици. Критиките към буните като техническо решение за предпазване на бреговете се увеличават.
Качеството на строеж и взетите при самото изграждане на варненските буни технически решения също са под въпрос. "За да се запази до наши дни Аспаруховият вал, следва да се отчете, че е изпълнен изключително грамотно. Вероятно е отстоявал на разстояние от водата по-голямо от максималния заплеск на морските вълни", се посочва в доклада. Спазването на отстоянието е особеност, която понякога не се отчита в наши дни.
Източник: в. Народно дело |