© Народно дело | | Срутване на мазилка оголи арматурата на подлез, водещ към Детския кът в Морската градина, установи репортерска проверка. Подземният проход е един от най-използваните от хората, отиващи на плаж или на разходка в парка. Освен голямо парче от тавана, там са паднали и част от тежките облицовъчни плочи на входа на съоръжението от страната на Морската градина. Плочките, с които са покрити стените на подлеза, също са се надигнали, част от тях са паднали, а и с доста от останалите може да стане същото, ако някой ги разбута.
Съоръжението е в окаяно състояние и изглежда стряскащо. Голяма част от пешеходците не могат да видят това веднага заради друг проблем - липсата на осветление. Отломките от срутването на тавана обаче са грижливо почистени, най-вероятно за да не стряскат минувачите. Все пак, ако някой погледне към тавана на съоръжението, няма как да не види оголените железа, на които се крепи цялата конструкция.Най-странното в случая е, че на мястото липсват лентите, които предупреждават гражданите да не минават под обекти, от които се кърти мазилка. Всъщност при това състояние на тавана подлезът би трябвало да бъде затворен, докато не му се извърши ремонт. Не е ясно кой точно е поел риска да остави рушащото се съоръжение достъпно, но при всички случаи това трябва да е служител или експерт на общината, която е собственик на градската инфраструктура.
Инж. Стоян Димитров, шеф на дирекция "Инженерна инфраструктура": Ако е опасно, ще действаме спешно
Проблемът с ремонтите на подлезите е същият като със зеещите по улиците дупки - пари има, но няма определена фирма, която да свърши работата. Това обясни шефът на общинската инфраструктурна дирекция инж. Стоян Димитров. Той призна, че това далеч не е единственият подземен проход, в който пада мазилката.
"Процедурата за избор на фирми по поддръжката на инфраструктурата още не е приключила", коментира Димитров. Странното в случая е, че явно новината за срутването в този конкретен подлез не е стигнала до строителните експерти на местната власт. Оглед и експертиза, която да определи степента на опасност на подлеза с оголената арматура, тепърва ще се правят. Вариантите след това са два - или съоръжението да бъде затворено, или да се прави ремонт по спешност. Макар и да има решение за създаването на общинско предприятие "Строителство и ремонт", което да действа точно в такива извънредни ситуации, то на практика още не работи. Последната надежда в случая е "Гражданска защита", която да се захване със спешното отстраняване на проблема.
Източник: в. Народно дело |