Тази специфична дънна риба е сред най-важните, но и най-преексплоатираните в страните от Черноморския басейн видове. Институтът по рибни ресурси следи и оценява запасите в българската част на крайбрежието през последните 3 години. Според учените тепърва е нужно да се прецизира периодът на забрана за улов на калкан и по-гъвкава политика за възстановяване и опазване на вида. Затова са предпазливи по отношение на последните данни, показващи стабилна популация.
Елица Петрова, директор на Института по рибни ресурси: "Най-вече това се дължи на намалената индустриална активност след 90-те години съответно и взети мерки на съответните държави по отношение на неговата чистота."
Замърсяването и свръхуловът топят рибните запаси в Световния океан. Тенденцията е позната от десетилетия и достатъчно тревожна, защото застрашава цели икономически отрасли. Поради това, че е затворено, Черно море изцяло зависи от общите усилия на всички крайбрежни държави.
Елица Петрова: "В случая България и Румъния бих казала, че се съобразяваме в най-голяма степен с изискванията, тъй като сме страни-членки на Европейския съюз."
Според подписаната преди две години в Букурещ декларация, всички черноморски страни се задължават заедно да вземат мерки за управление на промишлените видове риба. Тепърва обаче ще се постига синхронизация в действията и ще се налагат едни и същи мерки, за да се опазят и възстановят морските ресурси.
Източник: БНТ