Стари шезлонги, фасове и пластмаса плуват във Варненското езеро
Много фасове, огромни количества пластмасови бутилки, кенчета, стари шезлонги и куп други боклуци, са почистили членовете на варненския Морски клуб "Приятели на морето“ от две места – буната на Траката и в района на ветроходната база "Черно море“ във Варненското езеро. Това каза за Радио Варна председателят на клуба Дарина Иванова, която е професионален водолазен инструктор и се гмурка от 1982 година.Само за два часа са събрали 20 чувала с боклуци.
Всяка година доброволците от "Приятели на морето“ почистват тези места във Варна преди началото на летния сезон и всяка година резултатът е все повече замърсяване от човешка дейност.
Много сериозно е замърсяването в тръстиката във Варненското езеро, разказа Дарина Иванова и допълни, че има моменти, в които езерото буквално побелява от натрупата пластмаса. Затова са планирали специална акция по неговото почистване, която най-вероятно ще се осъществи в края на август.
Най-много фасове доброволците са събрали на буна Траката, а вече все повече се говори, че във фасовете има 7 вида пластмаса и те не могат да се разграждат в природата, обясни Иванова.
Изчезването на определени морски видове е показател за чистотата на морската вода, коментира водолазния инструктор. По нейните думи ако изчезне морското конче, това означава, че има замърсяване. Друг показател е голямото количество на водорасли във формата на пухкава топка, които се събират по брега, по рибарските мрежи и появата им е показател, че има замърсяване от човешка дейност.
Често хората се притесняват от цъфтежа на планктона, но това е съвсем естествен процес, който се случва в момента и това не трябва да е причина да се казва, че морската вода не е чиста, обясни Дарина Иванова. В тези случаи по-скоро се създава изюзия, че има замърсяване.
Дали да очакваме замърсяване на морската вода край Варна, заради язовира "Нова Каховка“ в Украйна?
Дарина Иванова посочи, че се доверява на проверките, които редовно правят експертите от Института по океанология, а към момента те показват, че опасност от замърсяване няма.
Водолазите от клуб "Приятели на морето“ също следят с повишено внимание какво се случва. Има морски течения, степен на утаяване и дори и да има някакво замърсяване, то по нашите плажове няма да е в такава висока степен, както в Черно море в района на Одеса, допълни Дарина Иванова.