© Impact Press Group | | Бивши и настоящи ученици от VІІ СОУ "Найден Геров": | виж още | |
"Сдружение за възстановяване и съхранение на българските традиции - Авитохол" град Варна, с партньорството на Военноморски клуб Варна към Изпълнителна агенция "Военни клубове и военно-почивно дело", започна реализация на проекта: ВОЙСКАТА БЪЛГАРСКА - ОТ АСПАРУХ ДО НАШИ ДНИ. ОЖИВЯЛА ПРИКАЗКА ЗА БЪЛГАРСКИЯ ВОИН.
Проектът се финансира по НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА "РОДОЛЮБИЕ" 2014 - 2016, Подпрограма 1: Национални инициативи и кампании "Военно-патриотично възпитание" 2014г. на Министерството на отбраната.
Основна цел на проекта е военно-патриотично възпитание на младите хора чрез запознаване и дейности по възстановяване на националното военно, историческо и културно наследство.
Продължителност на проекта 6 месеца, в периода от 1 януари до 30 юни 2015 година в град Варна с участието на 50 деца от варненските училища ІІІ ОУ "Ангел Кънчев" и VІІ СОУ "Найден Геров".
Предвидени етапи за реализация на проекта:
- Интерактивно обучение за бойните успехи, войнски традиции, бит и култура на българите от VІ - VІІ в. до наши дни.
- Запознаване и придобиване на умения по стрелба с лък, средновековни бойни умения с меч, конна езда и занаяти - плъсти, кожарство и керамика.
- Популяризиране и отбелязване на събития от българската история с участие в общоградското тържество по случай Националния празник 3-ти март и участие в Тържествения парад за Деня на храбростта и празник на Българската армия 6-ти май.
- Пресъздаване на важни исторически моменти с участие в историческия спектакъл "Българската армия - от Аспарух до наши дни".
- Изложба от експонати на реконструирано въоръжение и снаряжение, облекла и съдове и фотоизложба от снимки на реализираните проектни дейности.
С изпълнение на дейностите по програмата ще се достигне до широк кръг от българската общественост, за положително въздействие в насока родолюбие и патриотично възпитание. Ще се осигури подходяща среда за развитие на младите хора с възможност за практически опит, изследване, и анализ в сферата на културно историческото ни наследство, бойни практики, конна езда, стрелба с лък, старинни занаяти и традиции, военното дело и отбраната. |