© Varna24.bg | | Масирани проверки за законосъобразност при възникване на трудовите правоотношения на работниците и служителите започва Главна инспекция по труда от 16 юни 2010 г. като мярка на правителството срещу "сивата икономика".Работата без трудов договор се използва като инструмент за укриване на доходи и печалба и за неплащане на пълния размер дължими данъци и осигуровки. Работниците, работещи без писмен трудов договор, нямат право да ползват отпуск - платен или неплатен, нямат право на обезщетение за временна нетрудоспособност (болнични), право на обезщетение за безработица и право на регистрация като безработни лица.
Наличие на писмено сключени трудови договори, изпратено от работодателя уведомление до териториалното поделение на Националната агенция за приходите (НАП) за сключения договор и връчено на работника или служителя копие от уведомлението до НАП са основният предмет на инспектирането.
Проверките стартираха още на 16.06. на територията на Варненска област. Обхата е върху всички отрасли от икономиката, като приоритет за Дирекция "Инспекция по труда" Варна през активния летен сезон ще бъде даден на сезонните туристически обекти. До края на работния ден на 24 .06. са приключили 69 проверки извършени в 14 отрасли. Разбира се преобладават проверките в отрасли "търговия на дребно", "Хотелиерство" и "Ресторантьорство", които заемат 50% от всички извършени проверки. Част от тези проверки бяха извършени в извън законоустановеното работно време за инспекцията , в съботния ден от 20.00 часа до 23.30 часа в присъствието и на представители на медиите.
До момента са констатирани общо 392 нарушения на трудовото законодателство, като 179 от тях са пряко свързани със спазването на трудовите правоотношения от работодателите. 5 лица са установени да престират труд без работодателите им да са били сключили трудови договори с тях преди допускането им, а за 4 работника работодателите са "забравили" да регистрират в ТП на НАП сключените с тях трудови договори. Показателен е факта, че по време на нощните проверки извършени съвместно с представители и на медиите по краибрежната алея на кв. Аспарухово в 50% от проверените обекти бяха открити лица без трудови договори. За съжаление част от работодателите започнаха да се укриват от контролния орган /един влезе в болница, друг е командирован извън Варна и до края на месеца не може да определи упълномощено лице да го представлява пред инспекцията по труда, трети се опитва да отлага проверката по документи с обяснение , че длъжностоното лице съхраняващо трудовите досиета е в отпуск/ . Въпреки опитите за отлагане на проверката, тези работодатели по никакъв начин няма да избегнат санкцията, която търпят за допуснатите нарушения.
През цитирания период са дадени 276 задължителни за изпълнение предписания и са съставени 77 акта за глоби и имуществени санкции, от които 9 за допускане до работното място на работник без трудов договор или не подадено уведомление до ТП на НАП за сключен трудов договор |