Д-р Даковска съобщи още, че проблемът със зъбния статус на децата е особено голям и като детски стоматолог апелира към родителите да не пропускат шанса да заведат на преглед децата си. Всички провеждани скрининги доказват наличието на кариеси в най-ранна възраст и дори на извадени постоянни зъби още на 10-12 години. В миналогодишната кампания д-р Борислав Даковски установи, че има деца, особено от ромската общност, които през живота си не са ползвали четка и паста за зъби. И двата центъра обслужват със свои кабинети няколко варненски училища и общото мнение е, че родителите нехаят за състоянието на зъбите на своите деца. Освен това в стоматологията няма почти никакви безплатни специализирани услуги. На децата до 18 години се полага един преглед и четири дейности, включващи пломби и вадене на зъби. Всички усложнения като пулпити и други са платени за всички. И обикновено родителите водят децата си, когато положението със зъбите им се влоши и вместо редовно да се прави профилактика и пломбиране на зъби, то в лошото състояние се налага да се лекуват корени или пулпити и дори вадене на постоянни зъби, което допълнително оскъпява стоматологичната услуга, обясни още д-р Даковска.
За възрастните се полагат само три дейности, които частично се поемат от здравната каса, но за прегледа и част от манипулациите доплащането е факт, което се отнася и за по-специфичните специализирани дейности и усложненията, включително и за спешните състояния, които не се заплащат от здравната каса. За спешните случаи в Денталния център - бившата Стоматология, вече няколко години се дават дежурства в специален кабинет, който работи в почивните и празнични дни и след 19 часа. Пациентите тук са доста, тъй като сградата традиционно е позната на жителите на региона и при нужда търсят първо тук медицинска помощ.ю
Част от социалнослабите, особено ако са дошли в животозастрашаващо състояние, лечението се извършва за сметка на Дентален център I като общинско здравно заведение, каза още управителят д-р Даковска.