© Varna24.bg | | Да си студент във Варна, вече далеч не е чак толкова приятно преживяване. Особено ако след дълги умствени и материални усилия най-после са те приели в лелеяната специалност в Икономическия университет. Радостта от сбъднатата мечта обаче бързо преминава в тревога - откъде да се намерят инвестиции не само за високата семестриална такса, а и за настаняване.Дни преди старта на учебната година първокурсникът вече е разбрал, че не е класиран за общежитие, тъй като там местата са ограничени. Реално в Икономическия могат да влязат 200 от 3000 кандидатстващи. Останалите трябва да си търсят друг вариант. А той далеч не е толкова приемлив, защото става въпрос за квартира в рамките на около 500 лв. месечно. В най-добрия случай може да се намерят още неколцина студенти в подобна ситуация и да си поделят сумата. Квартирните бюра не предлагат кой знае колко изгодни оферти. От 10 до 15 лв. е нощувката, но за по-дълго време намаления или оферти няма. Ден за ден, така пак я докарвате към 400 - 500 лв.
В другите университети положението е значително по-добро и нуждите са задоволени. Дори дотолкова, че да удрят по едно рамо и на Икономическия, ако остане място. Единствената възможност, която ще намали проблема, е да се построи трети блок на ул. "Брегалница". Но там пък има неясноти със статута на земята.
В студентските форуми отдавна се обсъжда идеята за частно общежитие. Оказва се, че така наричат един хотел в комплекс "Дубровник", който за 300 лв. предлагал стая за двама с тераса, кабелна, баня и тоалетна в едно. Това е един от блоковете на ТУ - Варна, който е даден на концесия. ИУ и ТУ имат уговорка, че при наличие на места със съответното удостоверение студентите от ИУ могат да отсядат там за 70 - 80 лв. на месец. Но и така от стартиращите тази година 11 000 студенти в Икономическия места има само за 570. Това прави около 6% осигуреност, разясни зам.-ректорът доц. Благо Благоев.
Източник: в. "Народно дело" |