Подадохме сигнал на телефон 112 още преди седмица. На място дойде екип на „Гражданска защита", но казаха, че не могат да се справят със ситуацията, съобщиха от Детския кът. Наличието на стършелово гнездо в района, който е посещаван основно от деца, е изключително опасно, подчертаха от атракционната зона.
„След като ни сигнализираха, изпратихме наши хора, които обработиха дърветата със специална паста. Тя обаче се оказа недостатъчна, за да се изгонят насекомите от там", каза шефът на „Гражданска защита" инж. Владимир Иванов. По думите му, подчиненото му ведомство не разполага с необходимите препарати за борба с хвъркатите жилещи. Иванов обясни, че след неуспешната намеса на „Гражданска защита", за случая са уведомени ресорните органи в общината.
Местната администрация обаче незнайно защо до вчера все още не бе взела необходимите мерки. „Нямам правомощия да разпоредя на дезакаризиращата фирма, обслужваща район „Приморски", но утре (бел. авт. - днес) ще се свържа с районния кмет, който да нареди да напръскат", каза началникът на общинската комисия за защита на населението Купен Пашов. Той не скри, че знае за сигнала от пет - шест дни. „Не съм информирана, но щом има такъв сигнал от Купен Пашов, трябва да се уведоми дежурният в отдел „Гражданска защита" в районното кметство", каза от своя страна зам.- кметът на „Приморски" Костадинка Аврамова.
По думите на Аврамова, дежурният в кметството имал правомощия да разпореди на дезакаризиращата фирма да вземе мерки веднага. След проверка дежурният в "Приморски" Валентин Димитров съобщи, че за въпросната зона със стършелите не отговаря районното кметство. "Каквото и да ни разпоредят, нищо не можем да направим, защото не ни е в района. Ангажиментът е на общината", категоричен бе Димитров. "През изминалата седмица не сме имали регистрирани случаи на ухапани от стършели", каза шефката на Клиниката по токсикология д-р Снежа Златева. Тя обаче подчерта, че ухапването от това насекомо, особено при деца, е много опасно. "Ако имат алергии, могат да получат и шок", каза д-р Златева. Превантивно родителите да ползват репелент за малчуганите си. Ако ужилването пък вече е факт, на мястото веднага да се постави студен компрес, посъветва д-р Златева.
Източник: в. "Позвънете новини"