Стягат почивната база на властта в Евксиноград за 10 милиона лева
Проектът за реставрацията на Двореца, любимо място на българските управници от три века насам, е за 10 милиона лева. Тези дни МС откри процедура и за стягане на парка. Освен това за около 500 хил. лева ще бъде възстановена бившата царска конюшня Щала. Тя ще приюти уникална музейна сбирка с находки от разкопките на средновековната крепост и пристанище Кастрици от ХIV в.
Експозицията ще включи петте монетни съкровища, извадени от археолозите под ръководството на доц. д-р Валентин Плетньов, шеф на археологическия музей във Варна. Дори на празника на града вчера те се натъкнаха на 4-грамова златна монета с образа на баща и син Андроник Втори и Михаил Девети от последното монетно сечене на Византия. Тези дни бяха извадени и 26 монети, отсечени от влашкия войвода Мирчо Стари, както и съкровище от сребърни грошове на Петър Мушат.
Строежът на двореца Евксиноград тръгва някога от идеята за лятна резиденция на Александър Батенберг във Варна. Той пристига в града да направи първа копка и е настанен в манастира "Свети Димитър", който се намира в местността.
През 1882 г. Министерският съвет взема решение духовната обител да стане лятната резиденция на княжеството.
Всъщност първоначалният проект за Двореца е на австрийския архитект Виктор Ремпелмайер във френския шато стил Луи ХIII, като се предвижда фугирана тухлена зидария, висок мансарден покрив с медена обшивка и часовникова кула. Сградата след това е довършена от Херман Майер с участие на българския архитект Никола Лазаров.
След Освобождението Дворецът се счита за едно от най-изящните архитектурни творения в България. Сградата е на три етажа. На първия са приемните, музикалната зала и салонът за вечеря. На втория етаж се намират спалните на царското семейство, а на третия - стаите за персонала.
Мебелите са от махагон и орех, а прословутият полилей е украсен с царската корона и златни френски лилии. Дори бравите на вратите на тоалетните са с герба на цар Фердинанд. Преди време археолозите възстановяват цялата средновековна крепост с нейните улици, площади и къщи. Едно от най-красивите неща в Евксиноград е неговият огромен уникален парк, който се шири на 550 декара от общо 800 на резиденцията. Над него са работили някога френски паркостроители, архитекти и озеленители. Първоначалното планиране е дело на Андре и Анри Мартине. Първият декоративен материал за парка е доставка от Марсилия. Растения от 310 вида са внесени от Цариград, Унгария, Франция и Италия. В парка има засадени кедър, ели, кипариси, пищни рози, рододендрони и азалии. От две-три години насам Дворецът в Евксиноград стана любим декор на много сватби. 5000 лева е тарифата само за наем на уникалното място. Тази събота, на 20 август, на фона на Двореца и сред хубавите рози ще зазвучи Менделсон за външния министър Николай Младенов и избраницата на сърцето му Гергана. Засега се знае, че дрескодът за дамите е шапка.
Източник: в. "Стандарт"