© Varna24.bg | | Една хладилна камера, в която могат да се поберат две носилки с мъртви тела, е на разположение на съдебните лекари и на патоанатомите в едно от най-старите здравни заведения във Варна - МБАЛ "Св. Анна". "Ние сме град на кръстопът, стават тежки катастрофи, трудови злополуки с повече от един или двама загинали, които идват при нас. А няма къде да ги съхраним. Това не е нормално за град, който лятото набъбва двойно и тройно", каза началникът на отделението по съдебна медицина в болницата д-р Димитър Ганчев. Той допълни още, че от близо 40 години базата, в която работят той и неговите колеги не е обновявана. Но тогава градът е бил със 100 000 жители, а сега са близо 1 милион.Хладилната камера на съдебните медици е монтирана през 1993 г. Работещите тук не крият, че понякога се налага да поставят телата на починалите, които представляват медицински случаи едно върху друго. Защото трябва да ги съхранят, а няма къде. От май до средата на миналата седмица тук пазили трупа на германец, издъхнал у нас. "Рекордът" обаче държи нашенец от Кърджалийско, който престоял повече от 6 месеца. Необходими са поне 10 хладилни клетки, които да бъдат на разположение на патоанотомите и на съдебните медици. Начинанието ще коства поне 100 000 лв. Засега обаче никой не иска да го финансира, сочат проучвания на д-р Ганчев.
Имат една-единствена зала за аутопсии, в която само съдебните лекари обработват над 300 случая годишно. В нея има 2 секционни маси, за които понякога се бият през ръцете с колегите си патоанатоми. В същото време сградата, в която са принудени да работят е мизерна - с олющени стени, в която ухае на мухъл, старо и дезинфектанти. За последните 4-5 десетилетия нищо не е мръднало, казват медиците. Няколко пъти през последните години са правили постъпки да искат подобряване на материалната база и повече инвестиции. Досега всички опити са ударили на камък, допълва д-р Ганчев. Проекто-сметните документации, които са си изготвили и депозирали сочат, че за разширяването на секционната зала ще са нужни поне 20 000 лв.
"Съдебната медицина е наука, не знам защо някой е решил, че тя няма нужда от финансиране по Здравна каса. Варна е огромен град с голяма спешност, а ние виждате какво предлагаме", допълни шефът на отделението. В същото време лаборантите не вземат повече от 280-320 лв., а лекарите са на твърди заплати, далеч от тези на колегите им и неотговарящи на тежестта на професионалните задачи, с които трябва да се справят. Съдебните медици споделиха, че и те имали желание да вземат от парите по здравна каса, каквито получавали дори електротехниците и дърводелците в болницата, но те били твърдо отрязани.
Източник: в. "Позвънете новини" |