Държавата да им осигури самостоятелно финансиране, както е при ТЕЛК, психиатриите, хемодиализата и други, настояват съдебните медици. Те излязоха със специална декларация, с която за пореден път искат да насочат вниманието на държавниците към себе си. От 2006 г. съдебните лекари са извън структурата на университетските болници и се издържат единствено със заплатите си като преподаватели в медицинските университети. Преди това те бяха финансирани от болничните заведения, които не получаваха допълнително средства за тази дейност, а 50% от заплатите им се осигуряваха от ВУЗ-овете. Към момента съдебните медици са с неизяснен статут, заяви доц. д-р Добринка Радойнова, ръководител на Учебно-научния сектор (УНС) по съдебна медицина и деонтология във варненския Медицински университет по време на конференция, посветена на 45-годишнината от създаването на катедрата.
По думите й, затруднения съществуват в цялата страна. За проблема са сезирани многократно ресорните министерства, тъй като дейността на съдебните медици е свързана и с работта на полицията, прокуратурата и съдебната система. В момента съдебни лекари са част от екипа на ДКЦ "Св. Марина" и МБАЛ "Св. Анна". В ДКЦ "Св. Марина" работят шестима лекари, един инженер-химик, двама лаборанти и един препаратор. Причината да се отделят от болницата е фактът, че са губещо звено и утежняват финансовото състояние на здравното заведение.
Близо два пъти са намалели извършваните аутописии през последните години, стана ясно още по време на конференцията. Докато преди годишно са се правели по 600-650, сега се извършват не повече от 350, основно като експертизи. Отделно се изпълняват поръчки и на болниците.
Източник: в. "Позвънете Новини"