Проблемът със статута на съдебните лекари бе в центъра на дискусиите на конференция по повод 45-годишнината от създаването на катедрата във Варна. Според доц. Радойнова техният труд е изключително важен без да се афишира и е част от държавността на страната. Затрудненията са не само във Варна, но и в национален план. След промяната са сезирали нееднократно ресорните министерства, тъй като дейността на съдебните медици е свързана и с работта на полицията, прокуратурата и съдебната система, освен болниците. В момента тези специалисти са част от екипа на ДКЦ "Св. Марина", като имат колеги и в МБАЛ "Св. Анна", които са в състава на болницата. В "Св. Марина" работят 6 лекари, 1 инженер-химик, 2 лаборанти и 1 препаратор, каза още доц. Радойнова. Причината да се отделят от болницата е това, че са губещо звено и утежняват финансовото състояние на здравното заведение.
Специалисти от Варна и техни гости от страната дискутираха с известна носталгия постиженията в миналото, когато е имало възможност да се извършва и учебно-научна дейност. Годишно са се правели по 600-650 аутопсии, като единствено в тази структура се правят и демонстрации за обучение на студентите. Сега на година се извършват неповече от 350 аутопсии основно като експертизи, отделно се изпълняват поръчки и на болниците.
Исканията са държавата да им осигури самостоятелно финансиране, както е при ТЕЛК, психиатриите, хемодиализата и други и да се намери точното място на съдебната медицина в здравната система. В тази насока специалистите излязоха със специална декларация, с която за пореден път искат да насочат вниманието на държавниците към себе си. В момента кретаме, като липсата на средства ни лишава и от възможността да закупуваме съвременна апаратура, допълни доц. д-р Добринка Радойнова.