Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Бизнес
Криминални
Институции
Други
Читателски
Съдебните медици останаха с неизяснен статут
Автор: Екип Varna24.bg 11:29 / 24.11.2008Коментари (0)767
Съдебните медици останаха с неизяснен статут. С въвеждането на здравната реформа те се финансираха от болниците, без здравните заведения да получават допълнително средства за тази дейност, а 50 % от заплатите си лекарите получаваха от Медицинския университет. Положението се влоши още повече, след като от 2006 г. съдебните лекари излязоха от структурата на университетската болница и се издържат единствено със заплатите си като преподаватели в Медицинския университет, съобщи доц. д-р Добринка Радойнова, ръководител Учебно-научен сектор /УНС/ по съдебна медицина и деонтология в МУ - Варна.

Проблемът със статута на съдебните лекари бе в центъра на дискусиите на конференция по повод 45-годишнината от създаването на катедрата във Варна. Според доц. Радойнова техният труд е изключително важен без да се афишира и е част от държавността на страната. Затрудненията са не само във Варна, но и в национален план. След промяната са сезирали нееднократно ресорните министерства, тъй като дейността на съдебните медици е свързана и с работта на полицията, прокуратурата и съдебната система, освен болниците. В момента тези специалисти са част от екипа на ДКЦ "Св. Марина", като имат колеги и в МБАЛ "Св. Анна", които са в състава на болницата. В "Св. Марина" работят 6 лекари, 1 инженер-химик, 2 лаборанти и 1 препаратор, каза още доц. Радойнова. Причината да се отделят от болницата е това, че са губещо звено и утежняват финансовото състояние на здравното заведение.

Специалисти от Варна и техни гости от страната дискутираха с известна носталгия постиженията в миналото, когато е имало възможност да се извършва и учебно-научна дейност. Годишно са се правели по 600-650 аутопсии, като единствено в тази структура се правят и демонстрации за обучение на студентите. Сега на година се извършват неповече от 350 аутопсии основно като експертизи, отделно се изпълняват поръчки и на болниците.

Исканията са държавата да им осигури самостоятелно финансиране, както е при ТЕЛК, психиатриите, хемодиализата и други и да се намери точното място на съдебната медицина в здравната система. В тази насока специалистите излязоха със специална декларация, с която за пореден път искат да насочат вниманието на държавниците към себе си. В момента кретаме, като липсата на средства ни лишава и от възможността да закупуваме съвременна апаратура, допълни доц. д-р Добринка Радойнова.









Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
51-ото Народно събрание
Грипна епидемия обхвана страната
Димо Алексиев хванат пиян зад волана
Зима 2024/2025 г.
Протестиращи нападнаха директора на Народния театър
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: