След това се появил новоизлюпен партиен функционер и се разпоредил всички машини от едното производство да се предадат на една фирма, а другите на друг. Петров възразил, че това може да стане само с писмена заповед. След като не изпълнил устното разпореждане, последвало уволнението му. Цели 2 г. бил безработен, а през това време се водели съдебни дела. В крайна сметка съдът го връща на работа, но времето на безпаричие и несигурност сериозно разклащат здравето му.
При друг случай Петров настоява пред общината да се увеличи щатът на охраната, тъй като едното крило на общежитието, което се ползва за общински приют, остава вечер без надзор и всеки си прави каквото иска. На базата на неговата докладна записка недоброжелателите му спретват проверка, която установява, че директорът "не осъществява контрол на пребиваващите в общежитието" и за несправяне с работата го уволняват втори път.
Следва нова 2-годишна съдебна сага. Пламен Петров отново е върнат на работа. Признава обаче, че нервите, хвърлени в работата, и двете уволнения са подкопали сериозно здравето му.
"При нас няма починали на работа колеги", коментира той, но посочва, че много от подчинените му са се пенсионирали по-рано заради придобити болести по време на работа.
"Работим с младежи, които са живели в лоша среда, на улицата, имат психични отклонения и заболявания от различно естество и работата с тях е много трудна", коментира още специалистът.
Източник: в. "Монитор"