Съдът във Варна решава дали да остави в ареста задържаните за трафика на 400 кг. хероин от Дубай
Днес, в Окръжен съд – Варна ще разглежда делото за определяне на мерките за неотклонение на двете лица обвинени в контрабанда на над 400 кг хероин, съобщиха от пресслужбата на съда.
Искането на прокуратурата е 35- годишния Мурат К. и 45-годишния Светослав Ф. да бъдат задържани под стража.
Както Varna24.bg съобщи, контейнерите с 400 кг. хероин за над 30 млн.лв., задържани във Варна, са пристигнали от Дубай, а дрогата е била скрита в специално издълбани тайници в рула с битумни ролки.
Стана ясно, че Окръжна прокуратура – Варна е привлякла към наказателна отговорност за пренасяне в съучастие през границата на страната високорискови наркотични вещества без надлежно разрешително двама мъже, на 35 години и на 45 години. Това е престъпление по чл. 242, ал. 2 във връзка чл. 20 ал. 2 от НК. Предмет на контрабандата е хероин с общо тегло от 401,468 кг. Предвиденото наказание за това престъпление е лишаване от свобода от 10 до 15 години и глоба от 100 000 до 200 000 лева.
На 7 февруари 2021 година, в пристанище Варна - Запад е пристигнал контейнеровоз от пристанище Дубай (Обединени Арабски емирства). На него се намирали четири броя контейнера, транспортиращи по 400 рула покривни платна с подложка (битумни ролки). Според документацията, страна на произход на пратката е Ислямска република Иран, продавачът е иранско дружество, а крайната дестинация – България.
При проверка, в три от контейнерите е констатирано наличие на битумни ролки, различаващи се по цвят и надписи от останалите. Извършеният оглед установява 71 ролки с изрязани в тях тайници, в които са разпределени 487 пакета, съдържащи кафяво прахообразно вещество. От извършената експертна справка става ясно, че пакетите съдържат високорисково наркотично вещество - хероин с общо тегло от 401,468 кг.
Назначена е експертиза, която да установи процентното съдържание на активната съставка в наркотика. В зависимост от това ще бъде определена и стойността му - от 26 до 36 милиона лева, като това са цени за нуждите на наказателното производство, пазарните са двойно и даже тройно по-големи.
Незабавно, по случая е започнало досъдебно производство за контрабанда на високорисково наркотично вещество, като за установяване авторите на деянието в оперативно-издирвателните дейности са включени служители при сектор "Борба с организираната престъпност“ - Варна. С тяхна помощ са събрани доказателства, че в извършването на деянието са участвали собственика на дружеството вносител на стоката (35 г.) и служител от митничически пункт (45 г.). При проведена специализирана полицейска операция двамата извършители са задържани.
35-годишният мъж и неговият съучастник бяха задържани за срок до 72 часа от Варненската окръжна прокуратура.