Така СУ спечели делото за Университетската ботаническа градина Екопарк Варна срещу манастир "Св. Св. Константин и Елена" и "Сийланд пропъртис" АД на последна инстанция. С това решение, ВКС потвърждава, че незаконно са възстановени от Поземлена комисия Варна през 2001 и 2002 год. земи на Църквата - 220 дка от територията на градината. "Такива са изводите от проверките и на други институции: доклад на експерти от Министерство на земеделието по искане на Министъра на земеделието; проверка на Икономическа полиция; постановления на Прокуратурата; становище на РДВР Варна", се посочва в съобщението. От него става ясно още, че през 2002 г. манастир "Св. Св. Константин и Елена" прехвърля чрез замяна 120 дка от незаконно придобитите имоти на фирма "Сийланд пропъртис" АД, а части от тях "Сийланд пропъртис" препродава на "Лазурен бряг-91" ООД и "Бяла бийч турс" ООД.
Сега съдът постановява, че издадените нотариални актове на манастира и останалите участващи в сделките фирми следва да се отменят. Същевременно в новия ОУП на гр. Варна Университетската ботаническа градина, в частта си - предмет на съдебния спор, беше заложена като зона за застрояване, а в новия кадастър на Варна като собственици на парцели на територията на градината бяха записани манастир "Св. Св. Константин и Елена", "Сийланд пропъртис" АД и др., но не и СУ "Св. Климент Охридски", въпреки че Университетът притежава Акт за публична държавна собственост от 1999г.
С това решение съдът запази отворения през 2002 г. Екопарк Варна, единствен по рода си в страната, за широко обществено ползване. Част от незаконно възстановените на църквата земи не попадат в територията на Университетската ботаническа градина Варна и за тях СУ "Св. Климент Охридски" няма правен интерес, за да може да защити държавната собственост. "Необходимо е държавата в лицето на МРРБ, Областна управа Варна и Община Варна да предприеме необходимите правни действия за отнемане на имотите от неправомерно облагодетелствалите се" се казва още в съобщението.
Източник: Днес +