Сънуваните видения на Дорин Колтофеану в изложба в Градската художествена галерия на Варна
Градската художествена галерия "Борис Георгиев“ - Варна, представя изложба на утвърдения румънски художник Дорин Колтофеану. Изложбата идва у нас със съдействието на проф. Валери Чакалов, който развива активно творческите връзки между балканските страни, съобщи за Varna24.bg Нина Локмаджиева.
Дорин Колтофеану е признат майстор на деликатното живописване в Румъния, намерил почитатели на своето изкуство и в чужбина. Наложил се през годините със своя разпознаваем изящен почерк, той повежда зрителя към срещи с персонажи, носещи се във вибрациите на тиха недоизказаност из пастелни пространства, в които символиката е загадка, а носталгията е прозирен воал, омекотяващ всеки поглед. Умел разказвач на докосващи се до приказното визуални истории, Колтофеану нарича изложбата, с която гостува във Варна, “Историята продължава".
За изкуството на Дорин Колтофеану кураторът на изложбата, влиятелният румънски колекционер Дамян Флореа пише: “Един от нашите съвременни творци, можем да твърдим със сигурност, че той влияе на времето, на епохата в която живее. Без много шум художникът прекрачва напред и се отличава от съвременниците си като търсещ и намиращ възможността чрез своето изкуство да се докосне до свят, който човечеството се опитва да обясни от хилядолетия – света на мечтанието. Дорин Колтофеану сякаш рисува сънища и може би затова историите му остават недоразказани, трептящи като мантра, провокиращи нас, които разглеждаме неговите платна, да търсим онова, което ни облива и успокоява, когато стоим пред тях. Понякога насън можем да бъдем такива, каквито искаме да бъдем, насън можем и да летим. Друг път насън щастието ни понася на крилата си. Вероятно тъкмо затова Дорин Колтофеану ми прошепна веднъж: "Когато рисувам, обичам да си мисля, че сънувам и най-често се случва точно така, рисувам и сънувам, сънувам и рисувам.“ Тогава казаното от маестрото ми се струваше красива фраза, споделена с почитател на картините му. А ето че измина известен период от направеното в шепот признание и времето ме убеди, че откровението на Дорин Колтофеану не беше само празни думи. С годините, опознавайки отблизо неговото творчество, а също и човека Дорин Колтофеану, осъзнах, че етиката на този художник действа по специални правила и почувствах, че за него над славата, над парите стои грижата за околните и необходимостта да се раздава. Забелязвах още, и не само аз, че картините на Дорин Колтофеану отразяват и света на детството, онзи свят на невинността, където се намира щастието в чист вид, от което някога всеки от нас е вкусвал. Всъщност стремежът на Колтофеану е да дарява мир, тишина, светлина, ведрост, радост, колорит чрез всяка своя картина и затова го откриваме да броди в двата свята, с които е тясно свързано неговото изкуство – мечтанието и детството."
Дорин Колтофеану е роден на 20 август 1950 г. В Инторсура Бузуалуй, Румъния. През 1979 г. завършва Художествената академия в Букурещ, специалност живопис, в класа на проф. Корнелиу Баба. Член на Съюза на изящните художници на Румъния. Между 1979 и 2007 г. участва в повечето изложби, организирани от Съюза на изящните художници.
Самостоятелни изложби:
1986 г. - Академия на Румъния, Рим
1995 г. - Галерия “Симеза", Букурещ
1998 г. - Галерия “Оризонт", Букурещ
1999 г. - Дом на културата "Фридрих Шилер", Букурещ
2000 г. - Галерия “Симеза", Букурещ
2002 г. - Галерия "Симеза“, Букурещ
2005 г. - Галерия "Еталон“, Римнику Вилча
2006 г. - Румънски културен институт, Тел Авив
2007 г. - B.R.D. Tower, Букурещ
Групови изложби в чужбина:
1994 г. - The Marlowе Theatre, Кентърбъри, Великобритания
1996 г. - Фарера, Испания
1998 г. - Вал д'Анеу, Испания
1999 г. - Сорт, Испания
2001 г. - Стокхолм, Швеция
2002 г. - Содертале, Швеция
2005 г. - Виена; Белград; Брюксел
2006 г. - Киев; Санкт Петербург
2007 г. - Алмати; Караганда; Астана; Бишкек; Свердловск; Новосибирск; Красноярск; Иркутск; Хабаровск; Владивосток; Санкт Петербург; Москва
2007 г. - Изложба, организирана от UNESCO, Париж
2009 г. - Международно изложение, Анкара
Откриването на изложбата е на 30 септември, четвъртък, от 17:00 ч.
Изложбата може да се види до 14 октомври 2021 г. в ГХГ - Варна на ул. "Любен Каравелов“ 1.