© Impact Press Group | | Министерството на околната среда и водите (МОСВ) бавело становището си по Общия устройствен план на Варна заради семейна вендета, зародила се в общината, стана ясно вчера. Николай Недялков, съпруг на уволнената от кмета Кирил Йораданов през миналата година Глория Недялкова, умишлено спъвал придвижването на устройствената схема. Това заяви самият градоначалник на среща с протестиращи варненци в зала „Пленарна".Недялкова в началото на миналата година беше освободена от поста младши юрисконсулт в местната администрация. Поводът беше пропускането на сроковете за обжалване на съдебно решение, с което общината изгуби Обединено детско заведение „Теменужка".
След уволнението съпругът на Недялкова, който в момента завежда отдел „Натура 2000" в МОСВ, се заканил, че кметът ще плати за стореното. Пред „Позвънете" Николай Недялков категорично отхвърли обвиненията на варненския кмет. В своя подкрепа той заяви, че няма как да бави одобряването на документи, които така и не са постъпили във ведомството. Той припомни, че още в края на миналата година от министерството са дали указания как да бъдат изготвени екологичната оценка и оценката за съвместимост със защитените зони. „Изискванията ни са спрямо нормативните актове, проблем на общината е, че някой тълкува погрешно становището ни", коментира Недялков.
Той добави, че въпреки дадените допълнителни разяснения към екипа, подготвящ екологичната оценка, преди повече от месец, тя все още не е внесена в министерството.
Междувременно кметът заяви, че повече няма да чака становищата на заинтересованите институции и ще покаже плана на варненци да изкажат мнението си по него.
Кирил Йорданов обяви, че на 15 юни, независимо дали има всички становища, ще стартират обществени обсъждания в районните кметства. "Не може повече този въпрос да се бави, отлага и замотава", изложи позицията си градоначалникът пред протестиращите срещу заложения в ОУП булевард "Варна". Около 100 собственици на имоти от "Изгрев", "Сотира" и "Възраждане" изразиха гражданското си недоволство срещу транспортния възел пред сградата на общината.
Претенциите на повечето от тях бяха свързани с отчуждаването на част от имотите им за изграждането на трасето. По думите на ръководителя на екипа, разработващ ОУП на Варна, арх. Георги Митрев в обхвата на трасето попадат около 500 имота. От 1982 година насам за района има забрана за строителството. Всичко изградено след тази година е незаконно, категоричен е архитектът.
"Заставам зад вас. Няма да упреквам никой, вие си знаете кой е заграбил общинска земя, построил незаконно, на база временен статут", обърна се към събралите се Йорданов. Той категорично заяви, че няма да допусне по бул. "Христо Смирненски" да остане и един от изградените складове. Ще се съдим година-две със собствениците, но това ще стане, допълни той. Градоначалникът отново подчерта, че в основата на проблемите с незаконното и безконтролно строителство във Варна са районните архитекти, които са надвишили правомощията си. Според арх. Ивелина Павлова от Съюза на архитектите, подобна констатация създавала силни съмнения за компетентността на кмета, след като установява престъпните схеми едва в третия от мандатите си.
Източник: в. "Позвънете новини" |