Аз правя батик по съвременен начин, коментира Н.Пр. г-жа Сри Астари Расжид. - Изкуството е за всички, има скъпи произведения, но и евтини. Техниката се изучава от столетия. А батик е поводът да се съберем тук. Варна и Сурабая са много близки. Но говорим за два различни крайбрежни града, с различни хора, с различен темперамент. Сурабая е много по-голям център, развива се бързо във всички сфери, включително и туризма. Мисля обаче, че Варна не изостава, ще има все повече гости, защото предлага отлични условия и храна. А Сурабая няма плаж като Варна, това е по-скоро пристанищен град.
Младите хора на Сурабая обаче са много креативни, компетентни са в много области. Нямам особени впечатления от Варна, но от това, което видях в изложбите тук, установявам, че и вие имате всички поводи да се гордеете. Тази година не успяхме да участваме с повече филми в международния кино фестивал "Любовта е лудост", което допълнително щеше да сближи двата града. Но за следващата ще се подготвим по-добре, обещала съм си го. За съжаления не успях да разгледам всичко около вашата Морска гара и социализираната пристанищна зона. Бяхме обаче в ресторант там, направихме много снимки и считам, че събитието е прекрасно. В Сурабая портът е много по-мащабен, общината прави действия, които също го социализират.
Пристанището е врата към света, там правим и кораби, нещата са много динамични. Благодарение на него има и хубав слогън: "Прекрасната Индонезия", които рекламират и дестинацията. Искам по прекрасен начин да промотирам и Варна, да споделя опитът, който имаме. Много хора се докоснаха вече до морския град. Харесват условията за туризъм, природата, храната. Заслужавате много, градът Ви е прекресен.
Кметът на Варна Иван Портних похвали изложбата
и благодари за инициативата, която създава мост между Варна и Сурабая, позволявайки далечна Индонезия да се докосне до всеки. "По инициативата за крайбрежните градове ни гостува Сурабая. С развитието на отношенията между двете страни икономиката в регионите се подобрява. Взаимодействието е гаранция за още по-добро развитие", изтъкна градоначалникът.
Повечето платна от батик са от личната колекция на Н.Пр. г-жа Сри Астари Расжид - коментира почетният консул Красимир Симов. - Изложбата вече е гостувала в столицата. Двата крайбрежни града, двете държави си взаимодействат отлично, това е сигнал, че искаме да развиваме отношенията. В областта, на туризма, на икономиката, на културата, на спорта. Но първо трябва да сме приятели. Опознаването в културата и спорта е най-лесно осъществимо. Община Варна обмени треньори - техни специалисти по бадминтон обучаваха варненци, а наши специалисти - техни гимнастици. Но насоката е бизнес. Индонезия е лидер по износ на палмово масло. На второ - на кафе. Можем да работим във всички насоки!