Парцелът е отреден за комплексно жилищно застрояване. Растителността в района е картотекирана и при бъдещо строителство по-голямата част от дърветата ще се запазят, а за останалите ще се изисква компесаторна програма, обясни главният архитект на община Варна Петър Йорданов.
Никой не контролира изпълнението на компесаторните програми. Уместно е теренът да остане за обществено ползване, възропта Стелиян Севастиянов от ДСБ. Веселин Марешки пък бе подготвил видеоклипче, за да запознае колегите си със спецификите на мястото и обяви, че съветниците, подкрепили сделката на сесия, всъщност са били заблудени. Мнозина от местните депутати са смятали, че инвеститорът ще бъде обезщетен с парцел до "Кауфланд", изтъкна аптечният бос, въпреки че лично обяви от трибуната в пленарната зала, че обект на замяната е имот до параклиса. Марешки предупреди, че актът за общинска собственост е изваден в деня, когато предложението е било гледано на комисия, и отново алармира, че изборът на инвеститор вече е предрешен. Въпросът не е да изберем между децата и дърветата, защото всички искаме повече градини, подчерта на свой ред и Петър Липчев.
Зелената система няма да бъде унищожена, защото е планирано ниско застрояване - до 3 етажа, контрира го Пламен Андреев от "ГЛАС". Може да е ясен инициаторът на инвестицията, но не е казано, че той ще спечели конкурса, припомни пък Владимир Тонев от "Нашият град". В крайна сметка гласовете на съветниците от групата на Марешки и БСП не достигнаха, за да бъде отменено решението за замяната.
Евгения Александрова сама оттегли предложението си за ново преразглеждане на параметрите за концесията на паркинга до общината, която с мъка бе приета на юлската сесия на местния парламент. Колегите на Александрова бързо обориха съмненията й, че за изпълнението на договора са нужни допълнителни гаранции, въпреки че доскоро мнозина от тях също се съмняваха в това.
Източник: в. "Черно Море"