Високотехнологично артроскопско оборудване е новата придобивка на Катедрата по ортопедия и травматология в УМБАЛ "Св. Анна", осигурена от Медицински университет - Варна по програмата за повишаване качеството на обучение на студенти, специализанти и докторанти и в унисон с политиката на университета за инвестиции във високотехнологично здравеопазване в морската столица. През последните 50 години артроскопията е златен стандарт в ортопедията в Европа и по света.
Новото оборудване бе представено днес на пресконференция от ректора на МУ-Варна проф. д-р Красимир Иванов, управителя на УМБАЛ "Св. Анна" д-р Гален Шиваров и ръководителя на Катедрата по ортопедия и травматология доц. д-р Димитър Райков. "Ние сме база на МУ-Варна, обучаваме студенти и поддържаме много тесни контакти с университета. Освен високотехнологичното артроскопско оборудване, което е пред вас, получихме 2 модерни операционни лампи с камери, които ще се използват в ортопедията и урологията. Очакваме в съвсем близко бъдеще да бъде пуснат в експлоатация ултрамодерен операционен микроскоп за Клиниката по неврохирургия, предстои ремонт на 4 лекционни зали за студенти", каза д-р Шиваров.
"Ние инвестирахме 600 000 лв. в базата в УМБАЛ "Св. Анна", защото качеството на учебната и лечебно-диагностичната дейност е изключително важно за нас и искаме нивото на технологичното обезпечение да е еднакво за всички студенти. Много млади лекари бягат зад граница именно заради условията на работа. Тъкмо затова искаме да създадем по-добри предпоставки за кариерното им развитие", заяви проф. Иванов. МУ-Варна ще продължава да инвестира в подобряване на базата и модернизиране на апаратурата в лечебните заведения във Варна.
На пресконференцията присъстваха още зам.-кметът на Община Варна г-н Коста Базитов, проф. д-р Димитър Камбуров - доайен на варненската ортопедична школа и ректор на МУ-Варна в периода 1990-1999г., председателят на борда на директорите в УМБАЛ "Св. Анна" д-р Николай Коларов и лекари от Клиниката по ортопедия и травматология.
Катедрата по ортопедия към Медицински университет - Варна е една от първите в България с близо 30-годишна история. Учебното заведение разполага и с две клинични бази за обучение на студентите по ортопедия. Едната се намира в Университетската болница "Света Марина", а другата - в "Света Анна", специализирана повече в лечение на травми.
Специализантите, докторантите, лекарите и пациентите в УМБАЛ"Света Марина" вече разполагат с подобно оборудване, а сега вече УМБАЛ "Св. Анна" е втората база за артроскопско лечение.
Множество млади лекари се интересуват от артроскопия, а голяма част от докторантите са се насочили към определени вътреставни манипулации като тези в малките стави, които са най-голямата иновация в артроскопията - артроскопия на глезенна става, гривнена става, лакътна става или, иначе казано, всяка една голяма или малка става в човешкия скелет вече е обект на артроскопско лечение. По този начин в двете бази на университета ще се постига пълен цикъл на лечение на ортопедични заболявания и травми. Голяма част от компонентите на артроскопската техника са създадени за многократна употреба, което означава, че пациентът няма да бъде натоварен с разходи за различни консумативи, които Здравната каса и в ортопедичната, и в травматологичната сфера все още не поема.Комплектите инструменти към апаратурата са предвидени за бърза стерилизация, което означава, че обемът от операции, който може да бъде извършен в една работна смяна, е неограничен.
Новото оборудване предоставя възможност за артроскопия и лечение на травми на големи стави - коляно и тазобедрена става. По този начин Медицински университет - Варна създава възможност за пълно покритие на артроскопията откъм инструментариум в двете си бази, с което Варна ще бъде авангард в областта на национално ниво.