© Varna24.bg | | 250 лева трябва да приготви двойката, която желае бракосъчетанието й да се състои в Археологическия музей във Варна. Цената е за един час, а младоженците могат да ползват зала или някой от дворовете на културната институция. Досега за едночасово ползване на местата се плащаше 100 лева. Увеличението от 150% бе утвърдено вчера от комисията по култура към Общинския съвет. Като мотив за него директорът на Регионалния исторически музей (РИМ) д-р Валентин Плетньов посочва, че новата цена вече съществува в музеи в София, Пловдив и Велико Търново.Сватби и други тържества са се провеждали в музея преди години. Сега се възстановява тази традиция, каза шефът на културната институция. Към момента в нея са постъпили три заявки от фирми за провеждане на сватбени тържества на територията на музея. Датите, към които има интерес, са през месеците май и юли. Въпреки че е имало искане за няколкочасово ползване на зала или двор, това няма как да се случи, категоричен бе Плетньов. По думите му, желание да си организират коктейли и празненства в музея имали и няколко банки.
По настояване на директора на РИМ комисията по култура възстанови старата цена на билета за групово посещение на експозициите. По този начин желаещите да ги разгледат вече ще заплащат по 5 вместо 8 лева. Намаляването на цената се предприема основно заради предстоящия мащабен ремонт на музейните сгради, в резултат на който част от изложбите ще останат затворени. То е продиктувано и от значителното намаляване на туристическия поток.
Към момента нямаме точна статистика, но намалението на посетителите е очевидно, коментира Плетньов. Той посочи, че за последния месец приходите от посещения в Римските терми например са с 300 лева по-малко.
Уникална изложба на антично оръжие ще имат възможност да видят варненци и гостите на града в най-скоро време, съобщи още директорът на Регионалния исторически музей. Експозицията, включваща саби, копия и всякакви други старинни оръжия, ще бъде официално открита в средата на май. Тя ще съпровожда конференция, посветена на походите и въоръжението по Черноморието през Античността.
Експозиция, посветена на християнските съкровища на България, пък се очаква да бъде хитът през лятото в Археологическия музей. Ръководството му планира да покаже най-старите икони от Несебър и Созопол, сребърни кръстове, както и няколко златни от Преслав. Предвижда се в изложбата да бъдат включени мощите на 6 или 7 светци, сред които тези на св. Дионисий, св. Матрона Солунска. Ще бъдат показани и част от чудодейните икони, както и църковни утвари. Очаква се от столицата да пристигне нефритена икона със сребърен обков с позлата от ХІ-ХІІ век от района на Охрид. Сигурно е участието и на иконата с дванадесетте големи църковни празника.
Източник: в. "Позвънете новини" |