Двадесет и четвъртият носител на почетното звание "Doctor Honoris Causa" на Медицински университет - Варна стана водещ европейски и световен специалист в областта на пулмоналната хипертония -проф. д-р Рудолф Шпайх.
Официалната церемония по присъждане на отличието се състоя на 11 юни в Аудитория "Владимир Иванов" на Университетската болница "Св. Марина" във Варна.
Проф. д-р Рудолф Шпайх финансира изграждането и институционализирането в Университетската болница "Св. Марина" във Варна на интердисциплинарен Център по пулмонална хипертония, референтен за България. През април 2013 той дарява ценна диагностична апаратура на стойност 180 000 евро, с която се подпомага трудната за диагностициране пулмонална артериална хипертония(ПАХ) - рядка болест, характеризираща се с повишено налягане в белодробните артерии.Специалист от Центъра по пулмонална хипертония на университета в Цюрих участва във въвеждането на апаратурата в експлоатация. Проектът включва и обучение на екипи от варненската университетска болница в Центъра в Цюрих.
Проф. Шпайх е ръководител на Центъра по пулмонална хипертония към Клиниката по вътрешни болести на Университетската болница в Цюрих, Швейцария - центъра с най-голям брой наблюдавани пациенти с пулмонална артериална хипертония (ПАХ), референтен за Швейцария. Той участва като главен изследовател в клиничните изпитвания, които документират ефективността на всички нови медикаменти, предназначени за лечение на пациенти с ПАХ. Носител е на високата годишна награда за най-добра научна статия на името на Julius Springer и едноименното издателство.
Пулмоналната артериална хипертония е рядко заболяване най-често с фатален край. Честотата на заболяването е 1 пациент за 1 година на 1 000 000 души население. Болестта засяга предимно хора на възраст 40-50 години. Характеризира се с повишено налягане в белодробните артерии, което може да доведе до сърдечна недостатъчност и смърт. Проявява се в 5 различни форми според причината, предизвикваща заболяването.