Корабът "Карам I", плаващ под флага на Сиера Леона, който потъна при сблъсъка с холандския "Алесандро ДП", е бил 33-годишен. "Както е превозвал скрап, така той самият е бил за скрап", коментира Крайчев. По думите му - човешките грешки също са фактор, няма как да се избегнат и такива инциденти са ставали и ще стават.
Най-важното според него при спасителните акции в морето е бързината. "Тези инциденти с паднали моряци зад борд без жилетки не позволяват лесното им издирване и от личен опит с учебните тревоги, които сме правили, мога да кажа, че много трудно се забелязват от мостика", каза Крайчев. При ниска температура, повече от 10-15 минути човек не може да издържи. Според него при температура на водата от 15 градуса и час или два да издържи, въпросът е в умората на организма.
"За съжаление, Черно море е опасно море, много бързо се разваля времето, бързо се вдига вълна и трябва да се внимава при такива инциденти, защото освен всичко друго, то е затворен тип море и ако танкер корабокрушира и има разлив, то няма да може да се възстанови от 20 до 50 години", каза Крайчев.
"Въпросът е какво можем ние да направим като държава и държавите около Черно море, за да минимизираме трагичните инциденти", каза той и даде пример с английската и средиземноморската системи, при които, когато се случи инцидент, се обединяват усилията на всички държави, има единен център за ръководене на операциите и всички останали държави се подчиняват на него и ресурсите се използват за това. "Така, ако се случи инцидент в България, можем да използваме ресурсите на съседните страни", посочи Крайчев. При корабокрушение спасителната операция трябва да се поеме еднолично от една институция, която да регулира и работата на катерите, и на корабите, и на хеликоптерите. Това трябва да бъде обсъдено от всички черноморски държави. На 9 и 10 декември, по думите му, във Варна предстои провеждането на среща на тези държави във връзка с това. Крайчев е поставил този въпрос и пред Черноморската асамблея за икономическо сътрудничество. "Този въпрос ще продължава да се дискутира, докато не се постигнат нормални граници на сигурност срещу инциденти", каза той.
Източник: агенция "Фокус"
Още по темата (23): | |