© | | Няма свободен достъп до плажа на "Ривиера" край Варна, сигнализираха потърпевши. Органите, които следят стопанисването на плажовете от концесионерите, включително това имат ли почиващите свободен достъп до пясъка, са Министерството на регионалното развитие и благоустройството и областните управи. След пространна проверка МРРБ констатира, че на два плажа - "Ривиера" и "Русалка" достъпът на хората е затруднен.Пропускателният режим беше въведен там през миналото лято, с цел да се регламентира достъпът до платената и свободната зона на плажа. Някои хора обаче се възмущават, че не могат да си опънат хавлиите до платените чадъри.
"Всички граждани, които влизат пеш в комплекса, съвсем спокойно могат да ползват чадърите и шезлонгите, но не се допускат граждани с моторни превозни средства. Там се допускат или такива, които имат пропуск, или такива, които си заплащат входа. Това е затворен комплекс и това не е нарушение, гражданинът има достъп до плажа", заяви областният управител на Варна Данчо Симеонов. До зоната, в която всеки може да разгъне чадъра си се стига по обиколен път и това всъщност е отделен плаж. Служители на Областна управа днес се направиха на туристи, за да проверят има ли проблем с достъпа.
"Служителите съвсем нормално са си поставили там хавлиите на плажа, никой не ги е притеснявал, не им е искал средства, така че считаме, че концесионерът съвсем нормално експлоатира плажа", коментира Симеонов.
МРРБ обаче установи, че няма достъп до част от плажната ивица и е поставено заграждение - телена мрежа към Златни пясъци. Съставени са актове, предстои издаване на наказателно постановление. От ръководството на комплекса обясниха, че са въвели пропускателния режим, за да ограничат многото кражби, да не допускат амбулантни търговци и хора, които биха нарушили спокойствието на почиващите. Най-често хората се оплакват, че нямат свободен достъп до плажовете, но проверките на Областната управа във Варна, засега, не са открили нарушения. Строителното министерство пък инспектира 86 плажа по цялото Черноморие от началото на сезона. Нарушенията са близо 180.
Най-често става въпрос за недостатъчно спасители и медицински екипи, разполагане на повече капанчета или по-големи заведения, отколкото са предвидени в съгласуваните схеми. Други пропуски са липсата на тоалетни, съблекални и душове. И само два акта за достъп до плажовете. От министерството уточниха за bTV, че комплекс от затворен тип не означава, че това е ВИП плаж или че достъпът до плажа е забранен, напротив. В случай, че това не се спазва се налагат глоби между 3 и 12 000 лева. |