© Impact Press Group | | В момента се опитваме да получим разрешение експлоатацията на блокове 1, 2 и 3 на ТЕЦ Варна да бъде удължена до 2015 година предвид необходимостта от генериращи мощности в България. Това каза регионалният мениджър на ЧЕЗ за България Ян Вавера. В момента ТЕЦ Варна осигурява 60 % от студения енергиен резерв в страната. Сегашната ситуация, а и още няколко критични случая през последните две години, показаха, че мощностите на ТЕЦ Варна още дълго време ще са необходими.Например през 2008 и 2009 г. студеният резерв на ТЕЦ Варна е бил активиран в 15 от общо 24 месеца. "Благодарение на включването на допълнителните блокове нямаше недостиг на електроенергия по Черноморието през последните дни. В началото на годината при големите минусови температури, когато потреблението отново беше изключително високо, пак резервът помогна за енергийния баланс. Подобен случай имахме и в началото на 2009 г., когато заради спрените доставки на газ от Русия, енергийната система бе силно натоварена. Примерите са много. Смятам, че поддържането на резерва ще стане още по-важно, когато икономическата криза отмине и потреблението на електроенергия нарасне. Това беше и един от аргументите, с които се обърнахме към Европейската комисия и българското правителство с предложение за удължаване на живота на 1-3 блок до 2015 г. Надяваме се, че той ще бъде взет предвид от българските институции", обясни Ян Вавера.
През ноември миналата година Европейската комисия е дала положително становище за това. От ЧЕЗ очакват такова и от страна на българските власти, но вече почти година няма отговор на запитването.
"Това много ни учудва. Получихме подкрепа от страна на министерство на икономиката, но за съжаление все още нямаме съгласие от страна на Министерство на околната среда и водите (МОСВ). Ние ще продължим да водим диалог с тях и заедно да търсим възможност за намирането на балансирано решение, което същевременно да гарантира сигурност на енергийния баланс на страната. Предложението ни е да продължим да използваме тези мощности за осигуряване на студен резерв. Това означава, че блоковете ще работят в рамките на строго определени часове и само в изключителни случаи - като например аварии или планирани изключвания на други централи или екстремни метеорологични условия", коментира Ян Вавера
Източник: Агенция "Фокус" |