© Impact Press Group | | Брюксел удължи с 20 000 часа комплексното разрешение за вредните емисии на първите 3 енергоблока на ТЕЦ "Варна" и те ще могат да работят до края на 2014 г. В момента чешката електрическа компания CEZ, собственик на централата, преговаря с правителството за продължаване на срока на останалите 3 блока до 2024 г. Ако това не стане, 1260-мегаватовата ТЕЦ, която е втората по мощност след "Марица-изток" на Балканите, трябва да започне да извежда от експлоатация по един блок годишно и окончателно да спре след 2014 г. Това заявиха експерти от ТЕЦ "Варна". По техните думи НЕК и МИЕТ вече са дали съгласие за удължаване живота на 3-те енергоблока, но най-важното в случая ведомство МОСВ категорично отказва да удължи комплексното разрешение за вредните емисии.CEZ купи за 216 млн. евро ТЕЦ "Варна", чиито 6 блока работят на въглища. Новият собственик знае, че с приемането ни в ЕС имаме сериозни ангажименти за справяне с вредните емисии газове. Досега обаче чехите са финансирали едва 40 млн. евро в екопроекти. Ще инвестираме 800 млн. евро в строежа на нов енергоблок на природен газ с 880 мегавата мощност до 2013 г. Това е по-рационално от влагането на стотици милиони за нови екосъоръжения на сегашните блокове, обяви Ян Вавера, шеф на ТЕЦ "Варна" (сега регионален мениджър на CEZ за България), миналото лято по време на предизборното гостуване на тогавашния премиер Сергей Станишев в централата. Възложено бе на "Уорли Парсънс" да стане консултант на проекта и чехите трябваше да вземат последно инвестиционно решение през октомври 2009-а.
CEZ се отказва да инвестира в ТЕЦ "Варна" и най-вероятно ще замразим изграждането на новия 880-мегаватов блок заради несигурност около дългосрочното гарантиране на газовите доставки и силната регулация на цените на тока в България, заявиха тези дни чехите, цитирани от Ройтерс.
Експерти от топлоелектрическата централа потвърдиха, че при сегашната криза едва ли може да се очаква CEZ да инвестира над 900 млн. евро в новия газов блок. По техните думи чехите са стриктни в спазването на клаузите в приватизационния договор, но повече не се вижда да правят. А в случая става дума за нова стратегия, която да даде отговор на голямата въпросителна за бъдещето на ТЕЦ "Варна".
Търсим най-доброто решение за развитие на централата и проучваме възможности за синергия и потенциални партньорства с други компании, например на базата на вертикална интеграция (доставка на въглища), заяви Ян Вавера по повод на появилите се твърдения, че смятат да продават ТЕЦ-а. Според регионалния мениджър на CEZ за инвеститорите в енергийния ни сектор ситуацията наистина става трудна и вече някои обмисляли възможности за оттегляне от страната. CEZ засега не била сред тях. Ян Вавера обаче не се ангажира с конкретен отговор за бъдещето на ТЕЦ "Варна" след 2014 г.
520 специалисти с неясна перспектива в централата
Над 800 души беше персоналът на ТЕЦ "Варна" преди приватизационната сделка с CEZ. След съкращаване на съпътстващите дейности в момента той наброява 540 души, като до края на 2010 г. трябва да бъдат освободени още 20 души, твърдят източници от централата. Средните заплати са по-малки, отколкото в другите големи ТЕЦ-ове у нас, като размерът им е около 1000 лв. За специалистите обаче големият проблем е в неясната перспектива на централата, в случай че няма благословия от екоминистерството за удължаване на комплексното разрешително за вредните емисии за период до 2024 г.
Източник: в. "Черно море" |