Телефоните на "Бърза помощ" подгряха, заради сигнали за клошари

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
11:51 / 03.09.2011
1246
Гражданите, лекарите и социалните служби продължават да се въртят в омагьосан кръг поради липсата на временен център за спешно настаняване на изпаднали в безпомощно състояние бездомници. "На тел. 112 и 150 постоянно получаваме сигнали за такива лица, но често, като отиде екипът на място, установява, че пациентът няма сериозен здравословен проблем, за да бъде настанен поне временно в здравно заведение. Още повече такива хора нямат документи за самоличност, а какво остава за здравни осигуровки", коментира шефът на "Бърза помощ" д-р Мая Рашева. 

Тя посочи, че понякога лекарят, отишъл да прибере пациент от улицата, се занимава с него часове, а понякога и дни наред, докато успее да му намери местенце, където поне временно да бъде подслонен. В търсенето на покрив са ангажирани и социалните служби. "С помощта на полицията издирваме близките на бездомника, но най-често те не искат да си го приберат, а ние просто няма къде да го настаним", коментира социална работничка. Организациите, ангажирани с проблема от години, алармират, че е крайно необходимо да се създаде кризисен център за такива хора. А страховете, че така държавата или общината ще прави някакъв главозамайващ харч, са излишни. "Хората в повечето случаи, като се нахранят и наспят, сами си тръгват, защото предпочитат живота на улицата", твърдят психолози.

Според социалните през последната година сигналите за хора в беда са се увеличили. Самият регистър на безпризорните обаче не е нараснал кой знае колко. Ако миналата година бездомниците са били около 150, то през тази са не повече от 160. Статистика за това колко са новите случаи и колко са починалите за година, не съществува.

Поне от два месеца на тел. 150 гражданите подават сигнал за една и съща жена. Дамата, която е на средна възраст, се казва Пламена. Проси, като показва ампутирания си от коляното крак на стълбите на централен подлез. Почти няма варненец, който да не я е срещал и да не е изпитал истинско съжаление към трагедията й. От социалните служби познават Пламена от няколко години. Тя се появява в града всяко лято и твърди, че идва, за да събере пари за поставяне на изкуствена подбедрица в Германия. Иначе имала къде да живее.

Истинско судоку за социалните е историята на 59-годишен арменец, който, освен че е бездомен, е и с интелектуален дефицит. От години живее в България и притежава документ за постоянно пребиваване в страната. Имал е дом, но щом родителите му починали, останал на улицата. Не получава инвалидна пенсия, тъй като няма постоянен адрес. Има братовчедка, която не може да го прибере у дома, но иска да му помогне поне за освидетелстването. Но ако тя го регистрира на своя адрес, а не живее при нея, мъжът повече няма да може да зимува в общежитието на СУПЦ. През годините арменецът е бил подслоняван къде ли не - и в психиатрията, и в заведение за умствено изостанали, но поради една или друга причина си е тръгвал. Сега, когато състоянието му се влошава, а старостта го притиска, мечтае да намери постоянен подслон, та дори и в някой дом за хора с увреждания. За съжаление този тип заведения рядко предлагат свободно място, а нуждаещите се са твърде много.



Източник: "Народно дело"

Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Варна:
580 години от битката при Варна: Парк-музей "Владислав Варненчик"...
Във Варна: Проведоха се информационни срещи за внедряване на асис...
Благомир Коцев опроверга ГЕРБ за загубата на 80 млн. лева: Кандид...
Стотици варненци останаха без вода заради аварии
РЗИ предупреждава: Водата на две места във Варна е с лошо качеств...
Катерачна боулдър среща се провежда в "Одесос"


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).