Допуска се и предварително изпълнение на проекта. В мотивите на документа е записано, че като се има предвид достигнатия етап на развитие на проекта и следващите стъпки, които трябва да се предприемат, липсата на разпореждане за предварително изпълнение ще забави инвестиционния процес, което пък ще забави съществено както реализацията на проекта, така и заложените от България цели в национален и европейски мащаб.
Предварителното изпълнение може да бъде обжалвано пред Върховния административен съд в 3-дневен срок от обнародването му в "Държавен вестник", а разрешението за строеж - в 14-дневен срок. Миналата седмица стана ясно, че Министерството на земеделието и храните е продало стотици декари земя във варненския квартал "Аспарухово" на "Южен поток". Сделката е от 22 юли. Консорциумът, който трябва да строи "Южен поток" е получил близо 360 декара земя за близо 13,2 млн. лева. В същия ден е поискано и разрешението за строеж.
Междувременно вицепремиерът и министър на регионалното развитие в кабинета "Близнашки" Екатерина Захариева заяви, че е разбрала от медиите за строителното разрешение. "Разпоредила съм проверка да видя за какво става въпрос", посочи Захариева, цитирана от bTV. Според нея поне основните параметри по подобни договори трябва да са публични. "Ние ще предоставим всичката необходима информация. Няма публична информация по него и в президентството не беше изпратен този договор, не знаем дали съдържа клаузи за конфиденциалност. Сигурно част от техническите неща трябва да са скрити, но поне основните параметри по такива договори трябва да са публични", коментира тя.
Още по темата (277): | |