Тежки метали в калкана

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
08:56 / 07.09.2010
50657
Завишени нива на тежки метали са открити в няколко калкана, уловени от определен район на Северното Черноморие. Изследването е направено от Катедрата по химия на Медицинския университет във Варна. Много по-ниски били стойностите на опасните вещества при проучване на други екземпляри, живели в по-южните райони на Черно море. Екип учени от университета под ръководството на ръководителя на Катедрата по химия доц. д-р Мона Станчева работят за поредна година по мащабен проект, посветен на безопасността и хранителната стойност на черноморските хранителни продукти. Те изследват отлагането на органичните отрови у 10 вида риби, които обитават акваторията на варненското крайбрежие. "Спрели сме се на проучването за полихлорирани бифенили и остатъчни пестициди у най-популярните видове риба - сафрид, трицона, кая, карагьоз, паламуд, калкан, кефал, илария, лефер, чернокоп, заргана", казва доц. Станчева. Веществата са следствие от изхвърлените в природата бакелитни изделия за електроуреди и елприспособления. Производството им е спряно преди 60 г., но продължават да тровят природата, животинския и растителния свят. Изследванията показват още, че веднъж замразена във фризер, рибата губи значителна част от витамините "А" и "Е", заради които е толкова ценена. Затова се препоръчва да се консумира току-що уловена или охладена.

Анализите доказват, че остатъчните отрови у родните риби са в количества, много по-ниски от допустимите според евронормите. Най-честият ефект върху човека при големи отравяния са кожни заболявания - обриви и акне, при още по-тежки случаи водят до промени в кръвта и урината.

Рибите край бреговете на Италия и Испания били в пъти повече от органичните отрови, отколкото рибите в Черно море. "Правим проучвания още от 2003 г., макар проектът, финансиран от Министерството на образованието да стартира през 2009 г. Наблюдаваме пик на този вид отлагания през 2005 г., който вероятно се дължи на замърсяване, проникнало през река Дунав", разказва доц. Станчева. Тя и екипът й искат да направят съпоставка на изследванията и от тази есен, преди да оповестят окончателно данните. Тя уточни, че и нивата на остатъчни пестициди у рибата ни са доста под нормите. Изследването ще продължи до 2011 г. За сравнение била изследвана пъстърва от Родопите, която се оказала доста по-чиста от морската риба. Една проба обаче излиза над 1000 евро, затова сега лабораторията се бори да бъде акредитирана. Тази есен се предвижда да се вземат и около 20 проби майчино мляко от кърмещи жени от Варна, което също ще се изследва дали съдържа органични отрови.

Източник: в. "Позвънете новини"


Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Варна:
Теменужка Петкова проведе среща с Валдис Домрбовскис, обсъдиха чл...
Колко време губят варненци в задръствания годишно?
За пореден път: Мъж нападна екип на "Спешна помощ", този път в Иг...
Полицията във Варна спипа двама апаши – единият крал кабели, а др...
Празник е! Не желайте зло и не носете черно в този ден
Варна ще бъде един от най-топлите градове в България днес


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).