С едно ухапване азиатският тигров комар може да зарази човек с много болести, най-опасните сред които са западнонилски енцефалит (нилска треска), денга и чикунгуня. Той е много агресивен и с времето се е адаптирал да живее в близост до човека. Най-често населява депа за складирани гуми, които по правило не подлежат на обработки.
Има го също в крайбрежни и крайречни зони, около плавателни канали, рибарски пристанища и други райони за риболов, влажни битови биотопи, някои от които силно замърсени с отпадъци, в това число и животински. Произхожда от Югоизточна Азия, като в Европа е пренесен чрез кораби, самолети и други транспортни средства. Открит е в Белгия, Швейцария, Унгария, Сърбия, Албания, Италия, Франция, Турция, Гърция и Румъния.
В България има 39 вида кръвосмучещи комари. От тях във Варненска област са установени 22 - 3 маларийни и 19 немаларийни. Според данните от РЗИ в нашия регион има над 130 основни биотопа (развъдници) на комари. Рискови по отношение на инфекциите, пренасяни от тях, са курортните комплекси Златни пясъци, Камчия и Шкорпиловци, местностите Черноморец и Фичоза, Морската градина, Аспаруховския парк, деретата във Варна, блатата около Казашко, Езерово, Страшимирово, Разделна, Белослав и Фериботен комплекс, лонгозните гори по поречието на река Камчия в близост до селата Старо и Ново Оряхово, Пчелник, Венелин, Горни чифлик, Гроздево и Цонево, около язовирите Николаевка, Аспарухово и други. Особено важно е борбата с комарите да се води в подходящото време и с оптимален подбор на ларвицидни и имагоцидни методи и биоциди.
За биотопите се поддържа картотека с досиетата им, съдържащи данни за водоизточниците, землищата и залетите площи в декари. Те подлежат на ежегоден контрол, тъй като съществува риск комарите да пренесат различни трески, особено малария.
Тези насекоми са особено чувствителни спрямо температурните колебания. Развитието им започва при средно месечни температури около 20 градуса.
Общинското предприятие ДДД ще пръска днес за пети път срещу комари от началото на пролетта в район "Аспарухово". Ще бъдат обработени площите на Аспаруховския парк и зелените терени около плажа в района. Тези пръскания се правят, за да се избегнат всички рискове от зарази след потопа, залял квартала на 19 юни т.г.
Източник: в. "Черно море"