Всъщност това не е истински казак, а варненският каскадьор Богдан Манолов. Преди години той е бил основател на каскадьорска школа "Онгъл". В момента също иска да привлече желаещи, с които да продължат традицията. Вече има кандидати за целта. Заниманията в новата група, която още няма име, ще са конна езда, стрелба с лък и всичко свързано със стари български, руски и украински военни традиции.
Облеклото си Манол нарича казашки кафтан (черкеска), а калпака - папаха, или кубанка. Самият той иначе се занимава със социална дейност. Редовно обича да помага в социалната кухня към православния храм "Св. Архангел Михаил", където десетки социално слаби намират уютна трапеза през почивните дни.
Не спори по различните версии кой народ от кого произхожда, защото знае, че има други, които да дебатират по темата. Харесва пресъздаването на традициите. Българин е по рождение, но дядо му е донски казак.
Участва в комитета по възстановяването на българските корени в украинското село Мала Пересчепина, което свързват с името на хан Кубрат. Мястото там е известно с откритието отпреди 100 години на гроба на градителя на Стара Велика България.
"Ние, българите, сме пръснати по целия свят. Освен взаимопомощ на битово и морално ниво, необходима е по-конкретна, по-дълбока и съдържателна българска национално-историческа символика", пишат в обръщение инициаторите. През 2001 година инициативна група организира събор на българите в Украйна и повдигна въпроса за увековечаване паметта на Кубрат. Бил е създаден благотворителен фонд за чествания. През август 2001 г. на първия събор на българите в Украйна е открит паметник на гроба на владетеля в селото в Полтавска област. Инициативният комитет продължава работата по откриване и оповестяване на българските следи извън пределите на страната.
За старите имена
Според Уикипедия Онгъл (или Онглос), името на първата школа на Богдан, е първото поселение на Аспаруховите българи след заселването им на Долни Дунав през втората половина на VII век. Укрепеният лагер и едноименната местност се намирали в района на Дунавската делта, но точното им местонахождение не е установено безспорно. Названието се среща у византийските историци и хронисти.
Казаците са исторически и културно обособена славяноезична група, населяваща степната зона на Източна Европа. Името "казаци" е споменато за пръв път в документ от 1395 г. и произлиза от тюркската дума quzzaq ("авантюрист", или "свободен човек").
Първоначално името "казаци" се използва за полунезависими монголски групи, населяващи днешна Южна Украйна в началото на XV век. Названието се пренася върху емигрантите от славянски произход, бягащи от налагащото се в Украйна и Жечпосполита крепостничество в рядко населените територии северно от Черно и Каспийско море, включително в Кубан, а впоследствие и в Южна Украйна.
Който има желание да участва в новата група за стара история в действие, може да се обърне към Богдан на телефон 0886 965 771.
Източник: в. Народно дело