Френската компания "Тотал", в партньорство с ОМV и "Репсол" спечелиха конкурса за търсене и проучване на нефт и газ в "Блок Хан Аспарух", който се намира в териториалните води на България в дълбоко Черно море. Резултатите от конкурса бяха обявени от премиера Бойко Борисов и министъра на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.
Блокът е разположен на площ от 14 440 кв. км, в морето от Бургас до северната ни граница с Румъния. В съседство в румънски териториални води вече са открити значителни залежи на природен газ - между 40 и 80 млрд. куб. метра.
Този факт, както и участието в конкурса на световни компании от бранша, дават основание да бъдем оптимисти относно потенциала на блока, каза министър Добрев. По думите на премиера Борисов, прозрачният конкурс, проведен от екипа на МИЕТ, в резултат на който е избран титуляр на разрешението за търсене и проучване, има сериозен принос за реалната диверсификация на енергийните източници в страната. Очакванията са това да намали драстично цената на газа и да осигури на България по-добри позиции при преговорите за нови количества внос, смята премиерът. Министър Добрев припомни, че и в момента местният добив е с около 40% по-евтин от вноса.
Участието ни в този конкурс е израз на стратегията на "Тотал" да проучва високорискови находища заради трудния добив, които същевременно са и с много голям потенциал, каза Майкъл Борел, първи вицепрезидент на "Тотал", който отговаря за производството и търговията за Европа.
В конкурса за търсене и проучване на нефт и газ в "Блок Хан Аспарух" подадоха заявления за участие "ЕксънМобил", "Тотал" и "Мелроуз", като последните две подадоха и финансови оферти в определения срок - 4 юли.
Оценяването на офертите е завършено за изключително кратко време. Това е знак за желанието на нашия екип да оптимизира сроковете в конкурсната процедура, така че проучванията и евентуалния добив да започнат възможно най-скоро, каза министър Добрев.
През последните няколко години в България се добива газ от две находища в Черно море - "Калиакра" и "Каварна". Въпреки скромните си обеми (443 млн. куб. метра през миналата година), те задоволяват 15% от местното потребление.