Българо-английско индустриално присъствие на Варна, изградено с вносни материали и капитал - английски. Фабриката е претърпяла множество трансформации от материална база, до управленски състав. Изразителна архитектура от силни, плътни материали и майсторски подход. Комплексът е забележителност за Варна.
Това е "Христо Ботев“ - памучната фабрика във Варна, създадена през 1882 г., която днес е "героят“ в рубриката на
Varna24.bg –
"Преди и сега“.
Фабриката е разположена на висок хълм, с изглед към Варненското езеро. В по-ниската част на хълма е разположена пароцентралата към фабриката, а също и нейната железопътна спирка, изградена от Баронхиршовата компания.
Фабриката е създадена с името "Първо българско анонимно привилегировано дружество за памучни прежди, фабрика "Княз Борис“. Представлява най-голямата фабрика във Варна и областта в началото на XX век. Дружество "Принц Борис“ е регистрирано през 1898 г. и в него работят 560 души.
На 4 юни 1902 г. във фабриката избухва обща стачка, в която се включват 600 мъже, жени и деца, които са работници от дневната и нощната смяна на предприятието. Протестите на стачниците срещу тежките условия на труд и недостатъчното заплащане срещат широка обществено-политическа подкрепа.
Предприятието е под английско ръководство и дейността му е преустановена поради войните в първата четвърт на ХХ век. През март 1923 г. започва изграждане на жилищен квартал северно от фабриката, наричан по-късно Памучния квартал. През 1925 г. предприятието е преименувано на АД "Цар Борис“, а от 1943 г. носи името "Христо Ботев“.
Днес в сградите на фабриката се помещават фирми с различна дейност – за платове, мебели, шивашки услуги и др.
Любопитен е факта, който може да доведе доста хора до задълбочен анализ, че през 1934 година в България работят 891 по-едри предприятия, а след пет години те са над 2100.
Вижте
"Преди и сега“ от предния път
ТУК