© Varna24.bg | | Духовно-просветния център "Св. Архангел Михаил" Варна организира "Традиционна варненска седянка", съобщиха от Варненска и Великопреславска митрополия. Тя ще се проведе на 21 ноември - Въведение Богородично и ден на християнското семейство. Празника ще започне със св. литургия в морски храм "Св. Николай Чудотворец". След литургията ще има празнично хоро пред храма и в Духовно-просветния център ще се проведе лекция за християнското семейство на доц. Любомир Тенекеджиев. Програмата ще продължи с представяне на традиционни български занаяти като килимарство, дърводелство, иконопис, месене на хляб и др.От 17.00 часа ще започне самата седянка, в която ще вземат участие християни от Варна, ученици от Националната гимназия за хуманитарни науки и изкуства "Константин Преславски", самодейци от Народно читалище "Отец Паисий", Хлебна къща "Св. Христофор" от гр. Габрово, и други. Хореограф на проява е Стефан Желязков. Проявата е финансирана по програмата за творчески проекти на дирекция "Култура" на Община Варна в рамките на кандидатурата на Варна за Европейска столица на културата през 2019 г.
За съжаление този вид събирания и веселби не са достигнали до нас, изчезвайки напълно през средата на миналия век. Сега можем да ги видим единствено на сцената, където определен ансамбъл имитира живота на нашите предци, прекроен през призмата на актьорското майсторство и хореография. На 21-ви си поставяме целта да "свалим" красивия народен обичай "Седянка" от сцената и да го изживеем истински, всички заедно, така както е било.
Идеята за това събитие се роди от желанието за алтернативно място за забавление на младите хора, които не посещават нощните диско клубове и които обичат българската фолклорна музика и танци. С този проект правим първи стъпки в Духовно-просветния център да заживеят ръка за ръка българският фолклор и Православието, съобщиха от Варненската и Великопреславска митрополия. "Днес хората от Църквата започват да усещат силен контраст между християнството и съвременната масова култура. Българската традиция като цяло, е възпроизвеждала именно културата извън Литургията, като периферия и отражение на Царството Божие. Всеки един детайл в бита и ежедневието е централизиран "во Христа". Това е от голямо значение днес, за всички нас, които трябва да носим неделната благодат в света и да го преобразяваме. "Седянката" е място, където всички сме заедно и равни един с друг, като всеки от нас участва пълноценно по начин, който е типичен за него самия. Там ще се учим един другиго, ще пеем заедно, ще танцуваме и ще се забавляваме", посочват от митрополията.
Източник: Агенция "Фокус" |